Gorleben - Jaderná energie je velmi konfliktním tématem nejen v Rakousku, ale i ve Spolkové republice Německo, jak čerstvě potvrdil transport atomového odpadu z francouzského přístavu La Hague do německého Gorlebenu, kde se nachází mezisklad vyhořelého paliva.
Ačkoli policisté a organizátoři převozu počítali s tím, že akci budou provázet protesty odpůrců jádra, realita jejich očekávání několikanásobně převýšila.
Jak referuje německý internetový server Spiegel online, "pro demonstranty je to úspěch, pro policisty debakl."
Vlak stojí
Transport kvůli protestům, jež si vyžádaly mnoho zraněných, nabral asi čtrnáctihodinové zpoždění.
Přitom ještě stále není jisté, kdy do "cílové stanice" Gorleben dorazí.
Zhruba 20 kilometrů před městem se totiž nákladní vozy přepravující vyhořelé jaderné palivo zcela zastavily, protože dvě jediné možné trasy zablokovali místní zemědělci pomocí 40 traktorů.
V samotném Gorlebenu pak od neděle blokuje dav 600 až 800 odpůrců atomové energie příjezdovou cestu do areálu, kde má být palivo dočasně uskladněno.
Policie podle svých mluvčí zatím nic nepodnikne. Proti demonstrantům zasáhne nejdříve v úterý ráno.
Zranění na obou stranách
Převoz vyhořelého jaderného paliva provázejí demonstrace po celé jeho trase již od soboty, kdy překročil hranice mezi Francií a Německem.
Vlaku převážejícímu palivo tam v jízdě zabránili protestující, kteří se řetězy připoutali ke kolejím. Ti tak "zařídili" dvanáctihodinové zpoždění, které se pak cestou ještě zvětšilo.
Při "čištění cest" došlo na několika místech ke střetům mezi policisty a demonstranty. Při nich bylo mnoho lidí z obou stran zraněno.
Policie nasadila těžkooděnce, slzný plyn a vodní děla. Zranění byla podle německých médií na obou stranách.
Renesance protiatomového hnutí?
Bezpečnostní oddíly zároveň řadu protestujících zatkly. Celkem bylo jako doprovod transportu nasazeno asi 10 tisíc policistů a příslušníků bezpečnostních složek.
Podle představitele Anti-Atom-Iniciativy Jochena Staye jsou protesty, jichž se účastní více aktivistů než předchozích transportů, důkazem, že protiatomová iniciativa dostala novou krev do žil.
"I přes comeback atomové energie v dnešních dnech zažíváme renesanci protiatomového hnutí," řekl pro Spiegel.