Londýn – Odvoz odpadků z popelnic a kontejnerů pouze jednou za dva týdny lidi více motivuje recyklovat plasty a třídit odpad. Ukazují to zkušenosti z Velké Británie.
Deník The Times srovnal statistiky míst, kde se odváží smetí jednou za týden a kde za dva týdny. Jasně se ukazuje rozdíl.
"Tam, kde je odvoz jednou za čtrnáct dní, jsou obyvatelé více motivováni třídit a recyklovat, protože nechtějí mít plné popelnice a kontejnery," píše deník s odvoláním na údaje, které dostal od Úřadu pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova (Defra).
Úřad se zabývá například kontrolou ovzduší v hustě obydlených oblastech Spojeného království.
Velká Británie si dala za cíl do roku 2020 recyklovat polovinu odpadu. Zatím je však k tomuto cíli velmi daleko.
Například město Asfhord v hrabství Kent s pětasedmdesáti tisíci obyvateli uvádí, že po přechodu z týdenního cyklu na dvoutýdenní stoupla recyklace ze dvanácti procent na pětapadesát.
Defra už před dvěma lety navrhovala, aby se odvážely odpadky jen jednou za dva týdny s tím, že to přinese zlepšení.
Proti tomu se ovšem staví Eric Pickles, ministr pro obce a místní zastupitelství. Člen vládní Konzervativní strany tvrdí, že lidé mají právo na týdenní odvoz smetí a kde to města a vesnice nebudou dělat, mohou přijít o dotace na likvidaci odpadu.
Británie není sama, kdo zatím zaostává. Podle Českého statistického úřadu patří Česká republika mezi nejhorší země a v roce 2012 bylo v ČR recyklováno jen jedenadvacet procent komunálního odpadu. Naopak v Německu už dnes recyklace dosahuje 47 procent odpadu.
Jeden obyvatel Česka loni průměrně vyprodukoval 307 kilogramů komunálního odpadu. Tříděných z toho bylo jen 43 kilogramů.
Evropská unie stanovila, že občané všech osmadvaceti členských zemí by měli do roku 2030 recyklovat dokonce sedmdesát procent komunálního odpadu a osmdesát procent obalového odpadu.
Od roku 2025 má být zakázáno ukládání recyklovatelného odpadu na skládky.