JAR zřizuje rychlosoudy. Kvůli mistrovství ve fotbale

Naďa Straková
25. 11. 2009 9:14
Jihoafrická vláda chce ve zrychleném řízení řešit případy týkající se zahraničních turistů

Johannesburg - Další tah jihoafrické vlády Jacoba Zumy proti vysoké kriminalitě v zemi je tady. Vláda se rozhodla po dobu trvání Mistrovství světa ve fotbale příští rok zřídit speciální soudy. Ty by měly řešit kriminální činy ve zrychleném řízení, aby u nich mohli svědčit zahraniční turisté.

Vláda doufá, že tento systém expresních soudů pomůže zemi snížit vysokou kriminalitu, která Jihoafrickou republiku řadí mezi nejnásilnější země na světě.

V devíti městech, kde se mistrovství bude konat, bude fungovat čtyřiapadesát soudů.

Podle ministra spravedlnosti případy, ve kterých bude svědkem či obviněným zahraniční turista, budou mít u soudů přednost.

"Zkušenosti ze zemí, kde se mistrovství konalo, ukazují, že se zvýšeným počtem zahraničních turistů v zemi se zvyšuje i počet kriminálních aktivit," píše se v oficiálním prohlášení ministerstva.

"Soudy budou zřízeny proto, aby urychlily celý proces vynesení rozsudků, nebude se tolerovat žádná prodleva," dodal mluvčí ministerstva spravedlnosti Tlali Tlali.

Zavedení rychlosoudů, kvůli kterým budou muset být speciálně vyškoleni soudci, právníci i dobrovolníci, počítá s náklady kolem jednoho milionu randů (zhruba 3,2 milionů Kč).

Foto: Aktuálně.cz
Aktuálně.cz v Jižní Africe
Hrozí fotbalovému šampionátu 2010 v JAR fiasko?

Boj s vysokou kriminalitou si prezident Jacob Zuma vytyčil jako hlavní prioritu ještě během  předvolební kampaně.

Krátce po nastoupení do úřadu zařídil zvláštní prezidentskou telefonní linku, kam mohou lidé hlásit případy korupce. Linka je ale podle opozice, která se snažila zaregistrovat několik případů, konstantně přetížena a operují ji nekompetentní lidé.

Jacob Zuma si vytyčil boj se zločinností jako hlavní prioritu pro své funkční období
Jacob Zuma si vytyčil boj se zločinností jako hlavní prioritu pro své funkční období | Foto: Reuters

"Odpovědi, které jsme obdrželi emailem, byly napsány nesrozumitelným a zkomoleným jazykem a naše stížnosti byly úplně o něčem jiném," píší členové opoziční Demokratické aliance (DA) v jihoafrickém deníku Times.

Jacob Zuma mimo jiné po nástupu do funkce udělil policejním složkám právo použít zbraň jako první. Chtěl tak docílit účinnější obrany v boji se zločinci. Práva nešťastně využil policista, který nedávno zastřelil tříleté dítě, které považoval za zločince.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy