V JAR zvažují legalizaci prostituce. Kvůli fotbalu

gaz
16. 7. 2008 19:55
Země má problém s AIDS, chce ale vydělat na šampionátu
Fotbal je pro Jihoafričany vášeň. Kluky v townshipu nezastaví ani to, že jejich rozedraný míč už dávno ztratil svůj někdejší kulatý tvar
Fotbal je pro Jihoafričany vášeň. Kluky v townshipu nezastaví ani to, že jejich rozedraný míč už dávno ztratil svůj někdejší kulatý tvar | Foto: Pavel Vondra

Durban (Jihoafrická republika) - Nad organizací příštího fotbalového mistrovství světa, které se bude konat za dva roky v Jižní Africe, se vznášejí pochybnosti.

Četní fotbaloví funkcionáři vyjádřili skepsi nad stavem příprav šampionátu, množí se zprávy o korupci a otázky vzbuzuje i bezpečnost fanoušků v zemi, která se dlouhodobě potýká se zoufale vysokou mírou násilné kriminality.

Místní úřady ve více než třímilionovém Durbanu, který je jedním z pořádajících měst, navíc chtějí zlegalizovat prostituci. Ta by mohla být údajně pro město v průběhu mistrovství zdrojem značných příjmů.

Nápad je kontroverzní zejména z toho důvodu, že v osmačtyřicetimilionové zemi, žije přes pět milionů HIV pozitivních.

Inspirací Německo

Podle britské BBC se již o návrhu mluvilo i v parlamentu, kde ho propaguje poslanec vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC) George Lekgetho.

"Je to jedna z věcí, které by z toho (šampionátu) učinily úspěch," citovala poslance v lednu agentura South African Press Association.

"Pokud by práce v sexuálním průmyslu byla legální, lidé by ty věci nedělali v ústraní. Přineslo by nám to daně a zlepšilo životy těch, kteří nepracují," argumentoval Lekgetho.

Radnice Durbanu si údajně vzala příklad z minulého fotbalového šampionátu v Německu, kde prý byly speciální "bordely pro fanoušky" velmi populární. JAR by je prý umístila do bezpečných a lehce přístupných zón.

Máslo na hlavě

Nápad zlegalizovat prostituci se zrodil v hlavě bývalého policejního prezidenta a šéfa Interpolu Jackieho Selebiho, který je nyní vyšetřován pro podezření z korupce.

Proti jsou jak náboženské skupiny, tak opozice. Ta se bojí, že by nejstarší povolání mohlo zůstat legální i po skončení šampionátu.

Šéfové ANC mají přitom v boji s AIDS dlouhodobě máslo na hlavě. Bývalý prezident Nelson Mandela sám přiznává, že "mohl učinit více", jeho nástupce Thabo Mbeki zase v minulosti naznačoval, že AIDS není způsoben virem HIV a dlouho odmítal investovat do léčby retrovirálními léky.

Nový šéf ANC a pravděpodobný příští prezident JAR, Jacob Zuma, pak zaujal svým nechráněným stykem s nakaženou ženou, který byl ale podle něj bezpečný, protože se potom osprchoval, jak řekl soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy