Jihoafrická policie přiznává, že svůj boj s násilím ve společnosti prohrává.
Země, která bude pořádat příští mistrovství světa v kopané v roce 2010, tak bude muset řešit nejen otázku dostatečného množství stadionů a hotelů pro účastníky i fanoušky, ale také zda dokáže ochránit jejich zdraví a životy.
Horší je to už jen v Kolumbii
Podle statistik je dvanáctkrát větší pravděpodobnost, že Jihoafričan zemře násilnou smrtí než u průměrného Američana a dokonce padesátkrát vyšší než v Západní Evropě. Ze států, kde nezuří válka, je situace horší už pouze v Kolumbii.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Video: Zločiny apartheidu šetří policie
- Afriku povede k míru nestabilní Kongo
- Organizace: Pomozte hladovějícím Keňanům
Policisté si lámou hlavu nad důvody, proč je v jihoafrické společnosti tolik násilí. "Nikdo tomu nerozumí," říká Peter Gastrow, kriminální analytik z Ústavu bezpečnostních studií v Kapském Městě.
"Důvody musejí být neuvěřitelně komplikované. Neznám žádné vysvětlení, které by dávalo smysl. Kdybychom znali příčiny, dokázali bychom začít s nápravou. My to ale nedokážeme," přiznává.
Podle jihoafrické vlády se v zemi podařilo některé druhy zločinů snížit, jiné se naopak rozšířily. Určitý posun potvrzuje i Gastrow. Míra násilných činů však překonala dosud nejvyšší hranici z 90. let. Lidé proto vládě příliš nevěří a snaží se zajistit svou bezpečnost vlastními prostředky.
Jihoafričané jsou nejlépe vyzbrojenými bělochy
Jihoafričané, zejména bělošská část populace, jsou považováni za nejlépe vyzbrojené civilní osoby na světě.
V zemi je okolo 4,5 milionu registrovaných zbraní, z nichž více než 2,8 milionu tvoří ruční zbraně. Vláda navíc odhaduje, že další až jeden milion kusů zbraní je neregistrován, neboť v zemi se ročně odcizí několik desítek tisíc kusů arzenálu.
Nevládní organizace Gun Free South Africa bojující za zákaz soukromého nošení zbraní tvrdí, že v Jihoafrické republice je více lidí zastřeleno, než zemře při dopravních nehodách.
Akce vlády namířené na kontrolu jejich držení byly podle Gastrowa prováděny pouze namátkově a neefektivně.
Střety mezi policií a zloději pokračují
Násilné kriminalitě jsou v Jižní Africe vystaveny i děti. Ozbrojenci přepadávají například fotbalové zápasy soukromých škol, a zatímco drží vystrašené školáky v šachu, jejich komplicové berou mobilní telefony, peníze a šperky jejich rodičům.
V červnu se v Johannesburgu strhla několikahodinová přestřelka mezi policisty a zloději. Pachatelé čtyři muže zákona, kteří padli do jejich rukou, popravili, policie následně zastřelila 11 podezřelých.
V Jihoafrické republice zemřelo letos násilnou smrtí již 54 policistů. Toto alarmující číslo už strážce pořádku dohnalo k protestům, během nichž požadovali lepší ochranu, výzbroj a výcvik na boj se zločinem.
"Zabíjejí nás a my potřebujeme ochranu od státu," říká tajemník policejních odborů Tinus Ntimane.