Johannesburg - Přední radikální zastánce apartheidu Eugene de Kock, který byl v roce 1996 odsouzen k doživotnímu vězení za únosy, mučení i vraždy černošských odpůrců někdejšího režimu, dosáhl podmíněného propuštění.
Jihoafrický ministr spravedlnosti Michael Masutha o tom rozhodl "v zájmu národního usmíření".
Z bezpečnostních důvodů nebudou zveřejněny podmínky, za jakých bude šestašedesátiletý de Kock na svobodě, řekl ministr. De Kockovi se přezdívá "vrah číslo jedna" nebo také "největší zlo" apartheidu.
Polepšil se, tvrdí ministr
Ministr o prominutí zbytku trestu bývalému policejnímu důstojníkovi de Kockovi uvažoval již loni, ale rozhodnutí nakonec odložil, aby rodiny jeho obětí byly před jeho případným propuštěním náležitě konzultovány. De Kock se po letech za mřížemi polepšil, řekl Masutha loni v červenci na tiskové konferenci.
De Kockovi je podle agentury Reuters přičítána odpovědnost za více zvěrstev než komukoli jinému. Zločinů se dopouštěl ve snaze zachovat v Jihoafrické republice vládu bílých.
Apartheid, tedy politika rasové segregace, tam byl oficiální státní politikou v letech 1948 až 1994, kdy se stal prezidentem dlouho vězněný bojovník proti apartheidu Nelson Mandela. De Kock byl naopak v témže roce zatčen.