reklama
 
 

Africký národní kongres vyhrál volby. V JAR vypukly protesty

Aktualizováno 10. 5. 2014 23:06
Po oznámení výsledků voleb vypukly v noci na sobotu na několika místech JAR násilné protesty a desítky lidí byly podle policie zatčeny.

Pretoria - Africký národní kongres (ANC) vyhrál středeční volby v Jihoafrické republice se ziskem 62,2 procenta hlasů. Oznámila to v pátek po sečtení všech hlasů jihoafrická ústřední volební komise. Po oznámení výsledků vypukly v noci na sobotu na několika místech násilné protesty a desítky lidí byly podle policie zatčeny.

Prezident Jacob Zuma podle agentury AFP věnoval vítězství předchůdci v úřadě Nelsonu Mandelovi, který loni zemřel.

ANC dominuje jihoafrické politické scéně od pádu apartheidu v roce 1994, kdy se prezidentem JAR stal tehdejší šéf strany Nelson Mandela. ANC byla považována za favorita i v těchto volbách. Oproti volbám z roku 2009, kdy získala 65,9 procenta hlasů, se ale její podpora snížila.

Prezident a člen vítězné strany Zuma v prvním povolebním projevu věnoval volební triumf zesnulému dlouholetému vůdci země. "Věnujeme naše vítězství Madibově památce," použil Zuma ve své řeči Mandelovo kmenové jméno. Prezident rovněž prohlásil, že volební výsledek dal vládnoucí straně mandát, aby zemi vedla k ekonomickému růstu a zaměřila se vytváření nových pracovních míst.

Masivní podpora

Opoziční Demokratická aliance úspěšné premiérky provincie Západní Kapsko Helen Zilleové získala 22,2 procenta hlasů a posílila. V minulých parlamentních volbách si totiž připsala jen 16,7 procenta hlasů. Nová krajně levicová strana Bojovníci za hospodářskou svobodu třiatřicetiletého populisty Julia Malemy skončila třetí s 6,4 procenta hlasů.

ANC byla úspěšná v osmi z devíti jihoafrických provincií, pouze v nejbohatší provincii Západní Kapsko zvítězila - stejně jako v roce 2009 - Demokratická aliance.

"Každá strana, která ve volbách získá víc než šedesát procent hlasů, se může pochlubit masivní podporou. Ze ztráty nějakých tří, čtyř procent se nemusíme znepokojovat," komentoval volební výsledky mluvčí ANC Jackson Mthembu.

Nesrovnalosti

Opozice si stěžuje na řadu nesrovnalostí. Některé volební místnosti se prý otevřely příliš pozdě a v některých nebyl dostatek volebních lístků a uren. Volební komise připustila prostřednictvím své předsedkyně Pansy Tlakulové, že se na jednotlivých volebních místech vyskytlo několik málo problémů, neohrozily prý ale řádný průběh hlasování.

Podpora ANC podle pozorovatelů klesla vzhledem k narůstající nespokojenosti voličů pramenící z vysoké nezaměstnanosti a z problémů s kriminalitou i s rasovou nerovnoprávností.

Po oznámení volebních výsledků vypukly na několika místech protesty stoupenců opozice, které v noci přerostly v násilí v Johannesburgu a ve městě Alexandra, kde lidé stavěli barikády a pálily pneumatiky. Bezpečnostní síly použily proti demonstrantům i ohlušující granáty.

"S pomocí armády se podařilo do rána nastolit klid," řekl policejní mluvčí. Na 60 osob bylo zatčeno. Mluvčí neupřesnil, zda vojáci dále hlídkují v ulicích.

autor: ČTK | 10. 5. 2014 11:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama