Japonsko odebralo pas novináři, který se chystal do Sýrie

ČTK ČTK
8. 2. 2015 18:40
Japonské ministerstvo zahraničí tvrdí, že úřady postupovaly v souladu se zákonem, který umožňuje zabavit pas v případě, kdy je třeba ochránit život jeho držitele.
Japonský novinář do Sýrie nesmí.
Japonský novinář do Sýrie nesmí. | Foto: Reuters

Tokio - Japonské úřady zabavily pas novináři, který se chystal do Sýrie. Islámští radikálové zabili nedávno v Sýrii dva Japonce, z nichž jeden byl žurnalista. Japonsko svůj krok zdůvodnilo nutností ochránit život fotografa Juičia Sugimota. Je to poprvé, co se Tokio rozhodlo k takovému kroku.

Devětapadesátiletý Sugimoto chtěl do Sýrie odcestovat 27. února a tvrdí, že neměl v úmyslu jet do oblastí, kde působí radikálové z Islámského státu (IS). Rozhodnutí úřadů považuje za ohrožování svobody tisku. "Co se stalo s mým právem svobodně cestovat a se svobodou tisku?" řekl Sugimoto listu Asahi šimbun.

Ministerstvo zahraničí však tvrdí, že úřady postupovaly v souladu se zákonem, který umožňuje zabavit pas v případě, kdy je třeba ochránit život jeho držitele.

Sugimoto řekl japonskému listu, že chtěl odjet do Turecka a odtud pokračovat do Sýrie. Měl ho doprovázet bývalý voják, který v minulosti pracoval s Kendžim Gotoem, tedy s jedním ze zabitých rukojmích. Byl to dokumentarista a Japonsko se snažilo jeho život zachránit vyjednáváním s IS. Druhým rukojmím byl Haruna Jukawa, který padl do zajetí stejně jako Goto loni v Sýrii. IS za oba původně chtěl 200 milionů dolarů, pak začal vyjednávat o propuštění irácké teroristky vězněné v Jordánsku.

Japonsko dá peníze na humatitární pomoc

Vláda premiéra Šinzó Abeho před krizí ohlásila pomoc zemím, které se potýkají s důsledky aktivit IS. Poskytne jim 200 milionů dolarů, ale nikoli na boj proti IS, nýbrž na humanitární pomoc uprchlíkům.

Podle čerstvých průzkumů veřejného mínění ztráta obou rukojmích japonské vládě neuškodila. Její postup schvaluje 60 procent občanů, což znamená zvýšení popularity. Podobný počet Japonců chce, aby Tokio dále podporovalo země ohrožené IS, avšak tato pomoc nemá být vojenská.

Japonsko prý původně začalo o svých rukojmích vyjednávat a podařilo se mu s pomocí islámského duchovního Hassanem Ko Nakatou navázat s IS kontakt. Nakata řekl agentuře Reuters, že se na něj obrátilo ministerstvo zahraničí se žádostí, aby předal vzkaz. Dokázal se spojit s čečenským členem IS Umarem Ghurabou, který je v Sýrii. Tokio veřejně tvrdilo, že teroristům neustoupí, ale ve skutečnosti prý bylo připraveno vyjednat osvobození rukojmích. Pak se ale ve vyjednávání připojilo k Ammánu, který chtěl dohodnout propuštění svého zajatého vojenského pilota. Tím se údajně komunikační kanál s Nakatou uzavřel stejně jako kontakt, který IS navázalo s Gotovou manželkou.

Šéf bezpečnostní konzultační agentury Nils Bildt, který pracoval pro japonskou vládu, Reuters řekl, že vláda zamítla soukromé komunikační cesty, ale sama nebyla schopná navázat vlastní.

Protiteroristické oddělení ministerstva zahraničí odmítlo Nakatovo tvrzení komentovat a sdělilo pouze, že vláda učinila v krizi s rukojmími maximum. Vláda podle Reuters rodinám obou rukojmích soukromě sdělila, že není připravena zaplatit výkupné.

Nakata působil jako profesor islámského práva a vláda ho v minulosti podezírala, že je verbířem pro IS. K islámu konvertoval v roce 1979 a na Twitteru projevil sympatie k IS. Byl i v Sýrii, ale nyní tvrdí, že už ke stoupencům skupiny nepatří, i když má mezi jejími členy stále přátele.

 

Právě se děje

Další zprávy