Tokio - Více než 120 březích samic, několik desítek mláďat a dalších minimálně 200 velryb ulovili Japonci loni v létě během každoroční expedice u Antarktidy, kterou oficiálně označují jako vědecký výzkum. Tvrdí to úterní zpráva Mezinárodní velrybářské komise.
Tato organizace, jejímž členem je i Česko, vyhlásila zákaz komerčního lovu velryb už v roce 1986. Japonsko ho ale nerespektuje a odvolává se na to, že velryby loví pro vědecké účely. Kritici však tvrdí, že většina masa z velryb pak stejně skončí v místních restauracích.
Už před čtyřmi lety Mezinárodní soudní dvůr nařídil dočasně zastavit každoroční japonský lov velryb v Jižním oceánu poté, co došel k závěru, že lov nemá s vědou nic společného.
Japonci ale v roce 2016 lov znovu obnovili, jen snížili kvóty na úlovky zhruba na třetinu. Mezinárodní moratorium na lov velryb navíc nerespektují ani Island nebo Norsko.
"Zabití 122 březích velryb je šokující statistika. Obzvlášť když je dokázáno, že tyto smrtící metody nejsou nutné pro vědecký výzkum," cituje britský list Independent Alexii Wellbeloveovou z neziskové organizace Humane Society International.
Loňská expedice, kterou Japonci podnikají každé léto, trvala celkem 12 týdnů. Dvě lodě v Jižním oceánu za tu dobu ulovily celkem 333 plejtváků. Na jejich palubě pak posádka provedla měření velrybího tuku a obsahu žaludků. Data Japonci poskytli Mezinárodní velrybářské komisi.
Podle zprávy posádka lodí lovila velryby celý den: začali hodinu po východu slunce a skončili hodinu před setměním. Podle Australanů navíc rybáři lovili i v chráněné oblasti. Jedenácti velrybám se podle zprávy podařilo harpunám uniknout.
"Velryby čelí mnoha hrozbám včetně znečištění moří a stávají se vedlejším úlovkem rybářů. Po celém světě probíhají rozsáhlé snahy tenhle problém řešit, a tak to nejmenší, co Japonsko může udělat, je dát pryč své harpuny," dodala Wellbeloveová.