Tokio - Japonsko nedodržuje mezinárodní standardy o zacházení s vězni, ke kterým se samo zavázalo. Popravuje mentálně postižené a odsouzence na smrt drží v nelidských podmínkách. Vyplývá to z nově uveřejněné zprávy organizace Amnesty International (AI).
Podle výzkumu AI, který musel být dle organizace proveden na základě dokumentů či svědectví z druhé ruky, protože Japonsko nevpustilo její tým k odsouzeným, jsou podmínky tak přísné, že kvůli nim začínají vězni při čekání na smrt trpět psychickými chorobami.
Podmínky na zbláznění
Odsouzenci jsou například drženi v naprosté izolaci a ven z cel se dostanou pouze dvakrát (v létě) či třikrát (v zimě) týdně, aby si mohli na 30 minut zacvičit. Cvičení v samotných celách je dle AI zakázáno a vězni se po nich nesmějí pohybovat, ale musí stále sedět. Výjimkou jsou návštěvy toalety.
I během cvičení venku jsou vězni sami, přítomen je pouze dozorce, který asistuje také u rodinných návštěv, ke kterým dochází zřídka a trvají mezi pěti a třiceti minutami. Přesnou dobu určí ředitel věznice. Odsouzenci se také nemohou dívat na televizi a jsou jim povoleny pouze tři knihy.
Neustále také žijí - někteří desítky let - ve strachu, že budou kdykoli popraveni. Informaci o datu popravy se mohou dozvědět pouze několik hodin před vykonáním rozsudku.
Popravy mentálně postižených
„Tyto nelidské podmínky zvyšují úzkost a trápení vězňů a v mnoha případech jsou příčinou kolapsu jejich psychiky a propuknutí duševní nemoci," říká James Welsh, který vedl výzkum AI v této oblasti.
Mezinárodní humanitární právo zakazuje popravu mentálně nemocných a podle AI tak Japonsko porušuje Mezinárodní pakt OSN o občanských a politických právech (ICCPR).
Organizace vyzývá Tokio, aby okamžitě skoncovalo s popravami a zreformovalo i systém policejních výslechů, který podle AI umožňuje, aby byli kvůli vyslýchání podezřelí zadržováni až 23 dní.
V současné době čeká v Japonsku na popravu 102 vězňů, mezi lednem 2006 a lednem 2009 bylo 32 lidí popraveno. Sedmnáct z nich bylo starší šedesáti let. Pět z nich starších sedmdesáti let.
28 let na samotce
Jedním z vězňů nejdéle čekajících na smrt je Hakamada Iwao, jenž byl odsouzen roku 1968 po 20 dnech policejního výslechu, kterému nebyl přítomen právní zástupce. Hakamada se během vyslýchání přiznal, pak však uvedl, že k byl k doznání donucen bitím a výhrůžkami.
V procesu dle AI došlo k celé řadě nesrovnalostí a jeden ze soudců v roce 2007 vystoupil s prohlášením, podle kterého je přesvědčen o Hakamadově nevinně. Poslední z peticí za nové projednání případu podal Hakamada v roce 2008, byla opět zamítnuta.
Po osmadvaceti letech strávených na samotce je nyní duševně nemocný.