Japonskem za necelý den otřáslo 155 zemětřesení. Vyžádala si téměř pět desítek obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2024 17:14
Nejméně 55 životů si již vyžádalo silné zemětřesení, které v pondělí zasáhlo centrální Japonsko. Dalších přinejmenším 17 lidí utrpělo vážná zranění. S odvoláním na místní činitele o tom informovala japonská veřejnoprávní televize NHK. Poničeny byly tisíce domů, automobilů a lodí.

Japonský premiér Fumio Kišida už dříve hovořil o "mnoha obětech" a velkých škodách. Agentura AFP uvedla, že ostrovní zemi od pondělního odpoledne do úterního rána zasáhlo 155 zemětřesení, většinou silnějších než tři stupně. Úřady v některých oblastech v úterý varovaly občany, aby nezůstávali ve svých domovech, protože hrozí další silná zemětřesení.

Ve Wadžimě, ležící na poloostrově Noto na pobřeží Japonského moře, se zřítilo 25 domů a nejméně na 14 místech je pravděpodobné, že se pod sutinami nacházejí lidé. Více než 200 domů zachvátily plameny. Na záběrech veřejnoprávní televize NHK bylo vidět mimo jiné sedmipodlažní budovu, která se celá převrátila na stranu. Jen ve zdejší nemocnici zemřelo podle agentury Kjódó sedm pacientů.

V městečku Suzu ležícím nedaleko epicentra může být podle starosty Masuhira Izumiji poškozeno až 90 procent domů, píše agentura Reuters.

České velvyslanectví v Tokiu nemá informace o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byli čeští občané. Ambasádu ani nikdo v této věci nekontaktoval, sdělil velvyslanec Martin Klučar.

"Sledujeme situaci a vývoj ohledně záchranných prací. Bohužel se ukazuje, že v zasažených regionech obětí přibývá," dodal Klučar v nahrávce, kterou poskytlo tuzemské ministerstvo zahraničí. V cestovatelském systému Drozd je nyní 54 českých občanů v Japonsku. Ambasádu zatím nikdo nekontaktoval s žádostí o pomoc.

Záchrana přeživších je podle ministerského předsedy Kišidy závodem s časem. Do oblasti postiženého poloostrova Noto vláda vyslala 3000 vojáků, hasičů a policistů. Záchranné práce ale komplikují značně poškozené či zablokované silnice. Kvůli prasklinám na přistávací dráze, poničenému terminálu a přístupovým silnicím muselo být také uzavřeno jedno z letišť v oblasti. Na parkovišti tam ve svých vozidlech uvázlo kolem 500 lidí.

Bez elektřiny je v prefektuře Išikawa, kde byla po ránu teplota kolem nuly, nadále na 33 tisíc domácností, přes 46 tisíc lidí úřady evakuovaly, uvedly agentury Reuters a DPA. Většina severu poloostrova Noto je bez dodávek vody. Přerušena je i velká část tamní železniční a lodní dopravy, uzavřené jsou čtyři rychlostní silnice.

Nobuko Sugimoriová, čtyřiasedmdesátiletá obyvatelka města Nanao v prefektuře Išikawa, agentuře Reuters řekla, že nikdy takové zemětřesení nezažila. "Snažila jsem se držet televizi, aby se nepřevrátila, ale ani já sama jsem nedokázala stát pevně na nohou," uvedla Sugimoriová ze svého domu, v němž zůstala po pondělních otřesech velká puklina ve zdi a poházený nábytek.

Naproti přes ulici bylo vidět auto rozmačkané pod zřícenou budovou, jejíž obyvatelé jako zázrakem otřesy přežili. Třiasedmdesátiletá Fudžiko Uenová uvedla, že se v jejím domě sešlo na oslavu nového roku téměř 20 lidí, nikdo ale při zemětřesení neutrpěl zranění.

Jaderné elektrárny v oblasti zatím podle úřadů fungují normálně. V roce 2011 zemětřesení a tsunami výrazně poškodily japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, což vedlo k jedné z nejhorších jaderných havárií historie. V jaderné elektrárně v Šice, která není příliš daleko od epicentra a která byla kvůli pravidelné údržbě odstavena ještě před zemětřesením, byly výpadky elektrického proudu a unikal tam olej. Společnost, která ji provozuje, uvedla, že na ní nezjistila "zásadní poškození", ale s kontrolami bude kvůli následným otřesům pokračovat, píše BBC na svých internetových stránkách.

Region u prefektury Išikawa v pondělí zasáhlo zemětřesení o síle 7,6 stupně, po němž úřady původně varovaly, že pobřeží může ohrozit až pětimetrová vlna tsunami, nakonec byly hlášeny zhruba metrové vlny. Všechna varování před tsunami byla podle Reuters odvolána až v úterý dopoledne místního času (v noci na úterý SEČ).

Ačkoliv obětí zemětřesení postupně přibývá, okamžitá varování předávaná lidem, rychlá reakce veřejnosti i úřadů podle agentury AP zřejmě přispěly k omezení ztrát na životech. Tošitaka Katada, odborník na katastrofy z Tokijské univerzity, řekl, že lidé byli připraveni, protože oblast zemětřesení zasáhla už v uplynulých letech. Měli připravené evakuační plány a nutné věci pro případ krize. "Na světě není zřejmě nikdo, kdo by byl tak připravený na katastrofy jako Japonci," uvedl Katada.

 

Právě se děje

Další zprávy