Jak udeřilo nejsilnější zemětřesení v dějinách: Chile ničily tsunami, laviny i sopky

Jak udeřilo nejsilnější zemětřesení v dějinách: Chile ničily tsunami, laviny i sopky
Epicentrum zemětřesení se nacházelo kousek od města Valdivia, pojmenovaného po svém zakladateli a zároveň dobyvateli Chile Pedrovi de Valdiviovi. Na snímku je zbořená ocelárna nedaleko města u pobřeží Tichého oceánu.
Otřesy způsobily několik vln tsunami a také výbuchů okolních sopek, kterých je v Chile mnoho. Vybuchl také vulkán Puyehue, který leží asi 1120 kilometrů jižně od hlavního města Santiago v řídce osídlené oblasti.
Chilské přístavy byly zdevastované.
Zemětřesení a vlny tsunami město Valdivia skoro celé zničily. Na snímku jsou vidět pukliny v ulicích, jež zemětřesení způsobilo.
Foto: ČTK
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
22. 5. 2020 6:38
Přesně před 60 lety došlo v Chile k nejsilnějšímu zaznamenanému zemětřesení v dějinách lidstva. Země se poprvé otřásla odpoledne 22. května 1960. Zemětřesení o síle 9,5 stupně Richterovy škály následně vyvolalo několik vln tsunami, největší dosahovala výšky až 25 metrů. Ta hlavní dorazila přes celý Tichý oceán až do Japonska. Odhaduje se, že v Chile zemřelo dva až sedm tisíc lidí.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy