Kyjev (od naší spolupracovnice) – Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč si po útěku do Ruska údajně polepšil. Místo nevkusného srubu u Kyjeva, známého jako "Honka" nebo "Mežyhirja", si prý našel luxusní azyl poblíž Moskvy.
Informované zdroje tvrdí, že se usadil v obci Barvicha, která je tradiční baštou ruské politické elity.
V luxusní vilové čtvrti tam podle nich vlastní přepychový dům, v němž spřádá plány před nadcházejícími volbami na Ukrajině.
Ruský časopis Sobesednik vypátral, že Janukovyč, kterého Kreml stále označuje za prezidenta, pobývá nedaleko proslulé Rubljovské silnice, jež vede z Moskvy do obcí obydlených ruskými miliardáři. "Zjistili jsme, odkud 'vládne'," napsal s tím, že jeho vila je nedaleko rezidence označované jako "zámek Meyendorff", kterou ruský prezident Vladimir Putin obvykle využívá pro důležitá mezinárodní jednání.
V tomto bývalém šlechtickém sídle svého času bydlel i Vladimir Iljič Lenin.
V minulosti byly luxusní nemovitosti v této obci součástí sanatoria pod správou Kremlu. Před několika lety je ale získali soukromí investoři a postavili tam mnohdy bizarní konstrukce.
"Gratulujeme bratrům uprchlíkům z Ukrajiny ke koupi nemovitosti v obci Barvicha za 52 milionů dolarů. Sláva Rubljovce!" komentoval koncem února pohyb na místním realitním trhu ruský liberální politik Oleg Mitvol. Na Twitteru tehdy napsal, že stavení, které se dlouho nemohlo prodat, koupila "skupina ukrajinských občanů".
"V porovnání s domem, který si nyní pořídil, byla jeho kyjevská rezidence levnou ukázkou špatného vkusu. Nyní vlastní dvoupatrovou vilu v anglickém stylu, zařízenou profesionálními designéry a anglickým nábytkem," tvrdí politik. Realitní makléři to však zpochybňují a říkají, že poslední dobou se v těchto místech nic neprodávalo.
Sousedé u Dream House
Zatímco média spekulují, zda uprchlík, po kterém Ukrajina vyhlásila mezinárodní pátrání, vůbec žije, Mitvol ujišťuje, že se Janukovyč v novém domě schází s ukrajinskými politiky. Bydlí tam prý i jeho přítelkyně Ljubov Poležajová, která u něj dřív pracovala jako hospodyně. Obyvatelé obce ji údajně viděli na nákupu v místním obchodním centru Dream House.
Mezi novými Janukovyčovými sousedy jsou podle serveru znac.com mimo jiné tchán v Londýně žijícího ruského miliardáře Romana Abramoviče či dcera ázerbájdžánského prezidenta Ilchama Alijeva. Nachází se tam také zámek ve tvaru kosmické lodi, který pro svou bývalou přítelkyni, modelku Naomi Campbellovou, postavil ruský oligarcha Vladislav Doronin.
Janukovyč podle Mitvola vlastní také další nemovitost v sousední vesnici Landšaft. Už před několika lety si tam prý postavil dům na pozemku, který dostal darem od ruského oligarchy, a při cestách do Ruska v něm bydlel. Barvichu si ale mohl vybrat kvůli důkladné ochrance - vilová čtvrť Meyendorffovy sady je pro běžné návštěvníky nepřístupná.
V opulentní Janukovyčově rezidenci poblíž Kyjeva, kterou ukrajinský parlament vrátil státu, novináři objevili kýčovitý interiér, ale také hodnotná umělecká díla, včetně originálů Pabla Picassa či vzácných starožitností.
Nalezli tam také podivné dekorace, například objemnou zlatou cihlu ve tvaru bochníku chleba. Dům byl krátce otevřen i pro veřejnost.
Část výzdoby po návalu zvědavců zmizela a zatím není jasné, jak nové vedení Ukrajiny s tímto Janukovyčovým majetkem naloží. Zájemci si nicméně objekt mohou prohlédnout virtuálně. Německý časopis Der Spiegel nabízí i pohled do místností, které běžně nebyly přístupné.
Další privátní rezidence byly exprezidentovi zabaveny v Karpatech nebo na Krymu.
Výtěžek z prodeje na sociální programy
Úřadující prezident Oleksandr Turčynov nařídil prodej nákladných státních reprezentačních a rekreačních budov, které státní úředníci mnohdy využívají pro soukromé účely. Získané prostředky by se měly věnovat na sociální programy.
Janukovyč se po únorovém útěku z Ukrajiny z jihoruského Rostova na Donu už třikrát obrátil na Ukrajince (naposledy v pátek). Pokaždé trval na tom, že žije, a že je tudíž stále prezident.
Vysvětloval, že by musel umřít nebo podepsat vlastní rezignaci, pokud by měl legálně přestat vykonávat funkci. Jeho souhlasem se formálně ohánělo krymské vedení, když vyzvalo Rusko k ochraně svých obyvatel.