Italové odkryli, jak žil nejmocnější mafiánský boss. Teď čekají, zda prolomí omertu

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 1. 2023 6:07
Víc než stovka policistů obklíčila minulé pondělí soukromou kliniku v italském Palermu. Vyšetřovatelé odtud poté vyvedli postaršího muže v kabátu a čepici. Po zatčení Mattea Messiny Denara, šéfa sicilské mafie, vypukl na ulici potlesk, lidé se objímali a plakali. Poslední z velkých italských bossů utíkal před spravedlností třicet let. Nyní se objevují podrobnosti, jak nejhledanější muž země žil.
Boss sicilské mafie Matteo Messina Denaro.
Boss sicilské mafie Matteo Messina Denaro. | Foto: Carabinieri/Handout via REUTERS

Mnoho z místních šedesátiletého Messinu Denara ani nepoznalo, rozsah policejní operace jim ale napověděl, že musí jít o velkou rybu. Zatykač na "bosse všech bossů" úřady vystavily už v roce 1993. Tehdy byl také naposledy spatřen na veřejnosti. Indicie, které policie dostávala, ukazovaly, že se může pohybovat kdekoliv od Venezuely po Nizozemsko. 

Minimálně poslední rok se však ukrýval doma na Sicílii v městečku Campobello di Mazara v provincii Trapani jen deset kilometrů od svého rodiště. Vyšetřovatelé zde zatím našli tři nemovitosti, které mafiánský boss využíval a které jim napověděly, jak žil.

Místo paranoidního ukrývání se Messina Denaro nevyhýbal svým sousedům a pravidelně chodil do místního baru San Vito. Měsíčně utratil až deset tisíc eur (přibližně 240 tisíc korun). V jeho domech policisté našli luxusní parfémy, značkové oblečení, účtenky za drahé večeře, kondomy či viagru. Vyšetřovatelé našli také záznamy opatřené daty a telefonními čísly, které jim mohou pomoct s objasnění dalších kriminálních činností.

Jeho rozmařilý životní styl ho však neprozradil. Klíčové informace si nechali pro sebe Denarovi nejbližší spolupracovníci i sousedé. 

"Pokud jste se zeptali, kde je Matteo Messina Denaro, lidé odpovídali, že buď mrtvý, nebo v provincii Trapani," popsal deníku The Guardian Giacomo di Girolamo, který o něm napsal knihu. "Nebyl jedním z těch mafiánů, kteří by odešli do zahraničí, do Brazílie nebo na sever Evropy. Nepotřeboval si postavit bunkr jako hlava 'Ndranghety z Kalábrie. Ve svém teritoriu byl v bezpečí," dodává. 

Jak je možné, že unikal?

Messinu Denara chránila především přetrvávající mafiánská kultura a strach ve společnosti. "Od rozšířené přítomnosti mafie přes malou nebo neexistující spolupráci mezi vyšetřovateli a občany až po zakořeněný kodex mlčení, hlavně v malých městech, kde je stát vnímán jako nepřítomný," popsal stanici BBC právník a profesor na univerzitě v Římě Maurizio Bellacosa, proč boss Cosy Nostry tak dlouho unikal.

Strach dokazují i rozhovory, které po zatčení mafiánského bosse s obyvateli městečka Campobello di Mazara publikovala italská média. Zatímco mladší lidé měli radost, starší, kteří si násilná devadesátá léta pamatují, uvedli, že činy Messiny Denara nesoudí a že jeho zatčení byla chyba.

Podle žalobce Maurizia de Lucii je pravděpodobné, že mafiánskému bossovi s ukrýváním pomáhali místní podnikatelé, a dokonce i politici. "Jsem sklíčený pouhou představou, že Messina Denaro žil mezi námi minimálně rok, protože nyní vím, že moji spoluobčané si zvolili, že mu vyhoví a strčí hlavu do písku," podotkl starosta Giuseppe Castiglione. 

Vraždy i bombové útoky

K mafiánově odhalení nakonec dopomohly odposlechy jeho rodiny, ze kterých vyplynulo, že se Messina Denaro léčí s rakovinou. Diagnózu spolu s jeho věkem porovnali s databází pacientů a z výsledků se dostali k muži, který na kliniku v Palermu dojížděl pod cizím jménem. 

Matteo Messina Denaro je podle policie zodpovědný za vraždy a útoky, které Cosa Nostra spáchala v letech 1992 a 1993. Zemřely během nich stovky soudců, politiků a kněží, další lidé přišli o život při bombových útocích. Mafiánský boss má na svědomí také únos a následné zabití jedenáctiletého syna jiného gangstera, který se stal informátorem policie. Sám Messina Denaro údajně prohlásil, že svými oběťmi by dokázal "zaplnit hřbitov". 

Za své činy byl také v nepřítomnosti několikrát odsouzen na doživotí. 

Nyní je Messina Denaro ve vězení s přísnou ostrahou v centrální Itálii, kde je v malé cele pro jednoho pod neustálým dohledem kamer. Dál se také bude léčit s rakovinou a může být předvolán k soudu, aby vypovídal proti svým kumpánům. Agentura Reuters však uvádí, že je nepravděpodobné, že by prolomil kodex mlčení, takzvanou omertu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy