Jak válčí Afrika? Galerie z bitevního pole

Emmanuel Braun (Reuters)
15. 3. 2007 0:00
Adre - V Čadu vládne napětí. Povstalci financovaní súdánskou vládou se snaží svrhnout prezidenta Debyho. Uvnitř: KOMENTOVANÁ GALERIE.
Hraniční oblast Čadu se Súdánem je zpustlá vyprahlá země, která byla chudá a plná banditů už před tím, než ji ještě více zdecimoval konflikt odehrávající se od roku 2003 v Dárfúru.
Hraniční oblast Čadu se Súdánem je zpustlá vyprahlá země, která byla chudá a plná banditů už před tím, než ji ještě více zdecimoval konflikt odehrávající se od roku 2003 v Dárfúru. | Foto: Reuters

Hned za rohem je Dárfúr, nejhorší místo na Zemi.

Někteří vojáci jsou ověšeni talismany pro štěstí, zatímco jiným visí přes rameno samopaly, když nakládají munici na korbu nákladních aut. Připravují se na další střet s rebely ze Svazu sil za demokracii a rozvoj (UFDD) v pusté, křovinaté zemi. Tam, kde Čad hraničí se Súdánem.

Etnické násilí sužuje tuto oblast už několik let a podle varování nevládních organizací tam hrozí humanitární katastrofa.

Delley Wardougou je jeden z čadských vojáků, kteří působí v hraničním městě Adre. Tudy prochází hlavní silnice do konfliktního Dárfúru. Právě před několika dny vojáci odrazili útok čadských rebelů, kteří byli, jak říká, vysláni a placeni ze sudánského území.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE Z BITEVNÍHO POLE    >ZDE< 

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Fotoreportér Emmanuel Braun se jako jeden z mála novinářů dostal do východního Čadu na hranici s Dárfúrem, kde fotil vládní vojáky i rebely ze skupiny Tora-Bora. (Galerie se otevře v novém okně)

Bitvy na hranici

"Šlo to dobře, spálili jsme několik jejich vozidel. Ztratili hodně mužů," vypráví Delley, mladý čadský voják, zatímco sedí na kapotě ozbrojeného pick-upu, zaparkovaného na dvoře místního úřadu.

Tato bitva byla jedním z posledních střetů na 400 km dlouhé hranici. Vzbouřenci se snaží svrhnout čadského prezidenta Idrisse Débyho. Podle OSN byly během těchto střetů zabity desítky civilistů.

"Nebylo to moc těžké. Šlo to. V každém případě morálku máme dobrou. Máme taky štěstí," říká Delley, zatímco jeho kolega čistí na autě připevněný kulomet.

Civilisté žijící v pohraničních městech jako je Adre jsou vystaveni náhodným střetům v této válce kočky s myší. Strategie rebelů je stále stejná: bleskově zaútočit, včas ustoupit a co nejvíce rozhodit čadské vojenské jednotky (na snímku)
Civilisté žijící v pohraničních městech jako je Adre jsou vystaveni náhodným střetům v této válce kočky s myší. Strategie rebelů je stále stejná: bleskově zaútočit, včas ustoupit a co nejvíce rozhodit čadské vojenské jednotky (na snímku) | Foto: Reuters

Země plná banditů

Hraniční oblast Čadu se Súdánem je zpustlá vyprahlá země, která byla chudá a plná banditů už před tím, než ji ještě více zdecimoval konflikt odehrávající se od roku 2003 v Dárfúru.

Oblast je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) domovem 230 000 sudánských uprchlíků, stejně jako 110 000 vnitřně přesídlených obyvatel Čadu a také 46 000 uprchlíků ze Středoafrické republiky, ležící na jih od Čadu.

Civilisté žijící v pohraničních městech, jako je Adre, jsou vystaveni náhodným střetům v této válce kočky s myší. Strategie rebelů je stále stejná: bleskově zaútočit, včas ustoupit a co nejvíce "rozhodit" čadské vojenské jednotky.

"Boje probíhaly v centru města. Na jedné straně armáda, rebelové přišli z jihu," říká Bila, asi dvacetiletá obyvatelka města, která odmítla uvést své přijmení.

"Lidé byli u toho. Báli se, snažili se ukrýt a v tom začaly létat rakety. Bylo tady mnoho mrtvých, včetně žen, dětí i starých lidí," dodává Bila.

"Agresoři z Chártúmu"

Foto: Jiří Kropáček

Dva tanky a BM-21, sovětské obrněné automobily vybavené raketomety, stojí na malém kopci na okraji Adre, připravené bránit město, pokud se jej rebelové opět pokusí dobýt.

Débyho vláda opakovaně obviňuje Súdán z podpory povstalců, včetně toho, že jim dovoluje útočit také ze súdánského teritoria ve snaze destabilizovat celou oblast. Chártúm však veškerá obvinění, že rebely financuje z obrovských příjmů, které má z těžby a prodeje ropy, odmítá.

"Už nějakou dobu čelíme agresi režimu v Chártúmu, který si najímá žoldáky z celé oblasti," říká Mahamat Ali Abdulláh Nasúr, ministr těžby a energetiky a také vojenský generál, který byl do Adre vyslán, aby dohlížel na vojenské operace.

"Ale budeme bojovat až do konce," dodává ministr.

Čekání na boj

Několik dětí si hraje vedle malého jezírka na kraji města, ale jinak jsou zaprášené uličky města téměř opuštěné. Jedinými vozidly jsou vojenské náklaďáky naložené municí a bojovníci s kulomety na zádech.

Vojáci polehávají ve stínu před nemocnicí, kde francouzská humanitární organizace Médecins Sans Frontières (Lékaři bez hranic) ošetřila kolem 180 raněných po posledních bojích.

Místní obyvatelé říkají, že armáda byla napadela skupinou známou jako Tora-Bora, súdánskými bojovníky nechvalně známými obchodováním se zbraněmi v těchto nestabilních oblastech.

Foto: Reuters

Přívrženci Tora-Bora nosí pro štěstí málé kožené váčky "gris-gris". Ty mají připevněné nejen kolem krku, ale také kolem pasu nebo samopalů. Někteří z nich nosí dlouhé dredy, jiní jsou oblečeni do vojenských uniforem.

Vojáci popíjejí čaj, čistí zbraně nebo nakládají rakety na korbu automobilů. Všichni čekají, co se bude dít.

"V oblasti, jako je tato, vždycky přícházejí skutečná i falešná varování. Dostali jsme zprávu, že najatí žoldáci se připravují zaútočit společně s Džandžauídy," říká Abdulláh Nasúr.

V zápětí však suše dodává: "Jenže stejně nikdy nevíme, jaký je jejich bojový plán."

 

Právě se děje

Další zprávy