S další vlnou pandemie se znovu diskutuje o tom, zda by očkování nemělo být povinné. Řada zemí po celém světě už vakcinaci proti koronaviru vyžaduje pro pečovatele, policisty nebo studenty. Někde lidé bez očkování dokonce nesmí do práce nebo jet vlakem či autobusem. Podívejte se, jaká nařízení už ve světě platí a jak jsou úspěšná.
Nucené očkování
Extrémem je potom Čína, kde se podle lidskoprávních organizací objevily případy, kdy byli lidé k očkování donuceni proti své vůli. Podle Human Rights Watch měla policie v provincii Chu-nan v srpnu zatlačit muže do auta a následné ho dovézt do nemocnice. Tam ho podle organizace několik lidí přidrželo, zatímco mu lékaři píchli vakcínu.
"Mezinárodní lidské právo dovoluje, aby vlády požadovaly po lidech očkování - ale ne za pomoci hrubé síly nebo nátlaku," uvedla organizace.
Některé čínské provincie navíc zavedly povinné očkování pro určité profese, platí ale velké regionální rozdíly. Například v provincii Che-pej nesmí od září nastoupit děti mezi 12 a 17 lety do škol, pokud nejsou všichni členové jejich domácnosti naočkovaní. Naopak v provincii Šen-si nesmí lidé bez očkování do hotelů, restaurací nebo na kulturní akce.
Podle oficiálních statistik v zemi trpí nemocí covid-19 jen několik desítek lidí, vláda ale přesto zavádí další protipandemická opatření a restrikce. Očkování má v Číně asi 70 procent obyvatel.