Jak snížit kriminalitu? Zločince mají napravit léky

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 12. 2012 11:54
Lidé se syndromem ADHD páchají zločiny až 7x častěji než ostatní, prý to spraví léky
Začne lidstvo impulsivní lidi preventivně utlumovat?
Začne lidstvo impulsivní lidi preventivně utlumovat? | Foto: Aktuálně.cz

Stockholm - Švédští vědci přišli s velmi nezvyklým nápadem, jak snížit kriminalitu.

Budoucí zločince chtějí - po vzoru hollywoodského trháku Minority Report - podchytit a "napravit" ještě dříve, než se čehokoliv dopustí.

Vědci z Institutu Karolinska, lékařské univerzity ve švédské Solně, zjistili, že hyperaktivní lidé s poruchou pozornosti (syndromem ADHD) mají čtyřikrát až sedmkrát vyšší sklony k násilnému chování a dalším formám trestné činnosti.

Pro představu: hyperkinetická porucha je v populaci diagnostikována u 3 až 7 % lidí. Až polovina případů pak přetrvává i v dospělosti.

Snížení o třetinu

Tým vedený Paulem Lichtensteinem proto prostudoval zdravotní záznamy národního registru 26 000 pacientů s ADHD (16 000 mužů a 10 000 žen) starších patnácti let.

Získané údaje posléze porovnal s policejními záznamy z let 2006 až 2009. A pro účely srovnání přiřadili k jednomu člověku s ADHD 10 lidí, kteří syndromem netrpí.

Ukázalo se, že ve sledovaných čtyřech letech se nejméně jednoho zločinu dopustilo 37 % mužů a 15 % žen s ADHD. U lidí bez hyperkinetické poruchy byl poměr výrazně nižší: jen 9 % mužů a 2 % žen.

Užívání léků u pacientů s ADHD snížilo pravděpodobnost porušení zákona o třetinu, publikovali své závěry v odborném magazínu New England Journal of Medicine.

Léky nic neřeší, zní kritika

Řešení je podle nich jednoduché: častější podávání psychofarmak, která projevy ADHD mírní. A to nejen během dětství a dospívání, kdy jsou poruchy pozornosti nejpalčivější.

Léky údajně mohou u pacientů snížit impulzivnost a pomoci jim lépe si zorganizovat život, tedy především si udržet práci a partnerský vztah, což jsou předpoklady pro "spořádaný život". Část lidí, kteří nejsou léčeni léky, se navíc "léčí sama" pouličními drogami.

O děti s ADHD se systém zdravotní péče v Česku nedokáže dostatečně postarat.
O děti s ADHD se systém zdravotní péče v Česku nedokáže dostatečně postarat. | Foto: Isifa/Thinkstock

To, co na první pohled vypadá jako prosté řešení, má ale svá úskalí. Například hojně předepisovaný Ritalin má řadu nepříjemných vedlejších účinků. Podle Jarmily Klímové, vedoucí Konzultačního a terapeutického institutu v Praze, prosté předepisování léků nikam nevede.

"V našem institutu máme několik metod, které ve vzájemné synergii příznaky ADHD velmi pozitivně ovlivňují, a nebojím se říci, že i léčí. Jedná se o kombinaci vhodných preparátů Informační medicíny, preparáty s klíčovou látkou carnosin a odborné vedení vývojové neuropsychologie," vysvětlila Aktuálně.cz.

Problémem je, že péče o pacienty s ADHD je nedostatečná. "Dětem s ADHD není v současném zdravotnickém systému poskytována žádná skutečně účinná péče, natož pak léčení. Ve většině případů jsou pouze ´označkovány´ a pod touto diagnózou pak pasivně vedeny systémem dále," popisuje Klímová neutěšený stav.

"Pro děti i jejich rodiče je to velmi devastující záležitost. Setkáváme se s tím neustále."

 

Právě se děje

Další zprávy