Jak se tam dostal vir? Francie řeší záhadu letadlové lodi, stopy vedou do restaurace

Martin Novák Martin Novák
17. 4. 2020 6:30
Francouzské námořnictvo vyšetřuje vážné porušení disciplíny, které způsobilo rozšíření nemoci covid-19 na letadlové lodi Charles de Gaulle. Plavidlo se muselo vrátit z Atlantiku do přístavu v Toulonu a 1767 námořníků je v karanténě.

Testy zatím potvrdily nákazu u 668 z nich, dvacet vojáků zůstává v nemocnici.

Generál ve výslužbě Dominique Trinquand v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 uvedl, že v polovině března během kotvení v přístavu Brest někteří námořníci neuposlechli rozkazů velitele a setkali se v restauracích ve městě se svými rodinami a příbuznými.

Nadřízení jim řekli, že se sice mohou vidět s rodinami, ale jen v blízkosti lodi, a měli se vyhnout kontaktům s jinými lidmi. Ve skutečnosti někteří vojáci sloužící na letadlové lodi a na jejích doprovodných plavidlech ve dnech 13. až 16. března navštívili restaurace plné lidí, včetně námořníků z jiných zemí.

"Je to velmi vážný přestupek. Mluvíme o vojácích, kteří si uvědomují důležitost své mise. Není řeč o normálních civilistech," prohlásil v rozhovoru generál Trinquand, který vedl v minulosti v řadách francouzské armády operace v Asii nebo v bývalé Jugoslávii. Připomněl také, že letadlová loď Charles de Gaulle má ve výzbroji jaderné hlavice.

Vyšetřování vede velitel francouzského námořnictva admirál Christophe Prazuck. Podle deníku Le Figaro jde kromě určení viníků také o zjištění způsobu rozšíření viru na lodi, aby se podobným nákazám předešlo v budoucnosti. Jiný francouzský list Le Monde s odvoláním na své zdroje napsal, že virus se mohl dostat na palubu ještě před příjezdem do Brestu, a to při zásobování.

První podezření na nákazu koronavirem na chloubě francouzského loďstva se objevilo na začátku dubna. Testy námořníka byly negativní. Další jeho kolegové začali vykazovat příznaky nákazy 4. a 5. dubna. Kvůli pozitivním testům pak plavidlo zamířilo do Toulonu. Charles de Gaulle v lednu odplula z východního Středomoří, kde se účastnila mezinárodní vojenské operace proti organizaci Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Francie nyní patří k zemím, které pandemie koronaviru zasáhla nejvíce. Onemocnění covid-19 ke čtvrtku 16. dubna podlehlo přes 17 tisíc lidí, nakažených je více než 106 tisíc.

Teorie o tom, že se virus dostal na plavidlo v Brestu, nepostrádá jistou historickou zajímavost. Právě tento přístav byl v roce 1918 "branou", kterou se do Evropy dostala španělská chřipka. Přivezli ji tam nakažení američtí vojáci. Chřipka v letech 1918 až 1920 zabila nejméně dvacet milionů lidí.

Charles de Gaulle, dokončená v roce 1994, je momentálně jediná francouzská letadlová loď. Její starší kolegyni či "sestru" Foch armáda před dvaceti lety vyřadila z provozu, odkoupila ji Brazílie.

V roce 2006 oznámily Francie a Velká Británie plán na výrobu společné letadlové lodi. Ve Francii se pro tuto nástupkyni zvažoval název Kardinál Richelieu podle výrazné osobnosti francouzského státu a politiky 17. století. Kvůli nedostatku peněz ale Paříž před sedmi lety práce na projektu ukončila.

Video: Děsí vás čísla o obětech koronaviru? Nemusejí. Každodenní realita je mnohem horší

Spočítali jsme, proč není strach z vysokého počtu mrtvých na místě. Shrnuje Martin Veselovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy