Černobyl dostal nový kryt. Sarkofág má vydržet 100 let, vešla by se do něj i socha Svobody

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
29. 11. 2016 12:35
Nová kovová kopule v odstavené jaderné elektrárně v Černobylu zakryla havarovaný čtvrtý reaktor. Nový sarkofág by měl vydržet 100 let a měl by zabezpečit, že do atmosféry nebudou unikat radioaktivní látky ze starého sarkofágu z roku 1986. Kritici ale tvrdí, že konstrukce neřeší problém zbytků radioaktivního paliva v původním úkrytu. To tam mezitím reaguje a nikdo neví, v jakém je stavu.
Nový sarkofág, který zakryl čtvrtý reaktor Černobylu.
Nový sarkofág, který zakryl čtvrtý reaktor Černobylu. | Foto: Reuters

Kyjev – Nová kovová kopule v úterý zakryla černobylský čtvrtý reaktor. Tento obří hangár má zabránit úniku radioaktivních prvků do ovzduší.

"Dnes jsme v Černobylu oslavili úspěšný závěr operace. Jde o klíčovou etapu před listopadem 2017, kdy bude završen mezinárodní program přeměny Černobylu v bezpečné místo neohrožující životní prostředí," uvedlo konsorcium francouzských firem.

Právě ty postavily gigantickou konstrukci, vážící více než 36 tisíc tun, dlouhou 162 metrů a vysokou 108 metrů. Zakryla by i pařížský stadion Stade de France, anebo newyorskou sochu Svobody. Zřejmě jde o vůbec největší pohyblivou pozemní konstrukci.

Sarkofág urazil 60 centimetrů za den

Složitý systém rychlostí 60 centimetrů za den posunoval po speciálních kolejích stavbu tak, aby zakryla sarkofág postavený krátce po havárii jaderné elektrárny v roce 1986.

Ten skrývá noční můru všech vědců. Mix více než stovky tun uranu, přinejmenším jedné tuny plutonia a dalších vysoce radioaktivních látek, které mezi sebou stále reagují a nikdo vlastně pořádně neví jak. Stejně tak se příliš neví, v jakém jsou látky skupenství.

Nová stavba, která je dílem francouzského konsorcia Novarka, je vyprojektována tak, aby vydržela zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály, přežila tornádo kategorie tři a zvládala teploty od +45 °C po -43 °C.

Stěny jsou dvojité, aby mezera mezi vnitřním a vnějším pláštěm regulovala teplotu a vlhkost vzduchu, mimořádně složitý systém ventilace má zaručit, že radioaktivní popel zůstane uvnitř stěn krytu.

Původní sarkofág, který byl vybudován krátce po havárii v roce 1986, již není hermetický.

"Celá ta stavba se může náhle zhroutit. Už teď jsou tam praskliny a díry, které se stále zvětšují. Je to v zásadě jen otázka času," řekl stanici BBC Lenar Sagidulin, jeden z inženýrů, který zažil havárii a nyní pracuje jako průvodce. V roce 2013 se pod tíží sněhu zřítila část střechy nad turbínou, k žádnému většímu úniku radioaktivity ale nedošlo.

Sarkofág jako šidítko

"Celá ta stavba je takové šidítko. K čemu má sloužit? Aby, až se zhroutí starý sarkofág, zase nad Evropou neputoval radioaktivní mrak. To se asi opravdu nestane, ale nebylo by lepší něco dělat s tou hmotou, která je uvnitř? Vždyť podle oficiálních údajů je potřeba starý sarkofág začít rozebírat v roce 2023. Jinak se to začne samovolně sypat," řekl stanici Radio Svoboda bývalý náměstek ministra pro odstraňování škod černobylské havárie Vladimir Pinčuk.

Stejně jako další experti upozorňuje, že původní projekt vypadal jinak. Vycházel z představy, že bude vybudován hermetický sarkofág, který bude uvnitř vybaven technologiemi, jež by dokázaly rozebrat starou budovu a zpracovat rozteklé jaderné palivo z vybuchlého reaktoru.

"To, co dnes postavili, je vlastně taková lepší stodola, která není hermetická a nedokáže garantovat, že radiace neunikne do ovzduší," tvrdí zástupce hlavního inženýra černobylské elektrárny v letech 1979−1986 a autor několika knih o havárii Nikolaj Karpan.

Video:

Kritici tvrdí, že proti původnímu projektu chybí systémy deaktivace vnitřního pláště, což znamená, že nikdo starý sarkofág rozebírat nechce a jen se čeká, až sám zkolabuje.

"To není úplně pravda. Ten systém existuje, jsou tam pro něj vybudovány kolejnice. Po nich budou jezdit vozíky a čistit vnitřní plášť. Ale to bude, až se začne s demontáží starého sarkofágu. Teď, když se konstrukce teprve stěhuje, vozíky nejsou potřeba, a proto je tam nenamontovali," tvrdil před dvěma týdny náměstek ředitele specializovaného podniku ČAES Valerij Sejda.

Další otázkou je provoz nového krytu. "V projektu nejsou provozní náklady. Neoficiálně nám vedoucí projektu říkají, že to bude zhruba čtyřicet milionů eur ročně. Na to vláda mít nebude a zase bude prosit, kdo může něco věnovat," říká další expert Valentin Kupnyj, muž, který se podílel na stavbě původního sarkofágu.

Ukrajinští inženýři začali zakrývat zničený reaktor černobylské jaderné elektrárny 31 000 tun vážícím ocelovým krytem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy