Je to jako Černobyl, protestovali čeští Vietnamci proti ocelárně, která znečišťuje moře

Klára Galová
29. 4. 2016 16:18
Vietnamci žijící v Česku v pátek odpoledne demonstrovali proti čínské politice. Vadí jim militarizace Jihočínského moře a jeho znečištění, které údajně způsobila ocelárna Formosa pronajímající si část vietnamského území. Tvrdí, že kvůli znečištění umírají mořské ryby a ptáci. Lidem pak konzumace otrávených ryb způsobuje zdravotní potíže.
Páteční demonstrace před čínskou ambasádou se zúčastnilo asi dvě stě lidí.
Páteční demonstrace před čínskou ambasádou se zúčastnilo asi dvě stě lidí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha  – Asi dvě stovky Vietnamců demonstrovaly v pátek před čínskou ambasádou proti aktivitám Číny na vietnamském území. "Důvodem dnešní demonstrace je protest proti čínské politice a militarizaci Jihočínského moře. Násilím obsadili ostrovy a dělají z nich vojenské základny," uvedl pořadatel demonstrace The Nguyen Si.

Shromáždění svolali mimo jiné i kvůli činnosti firmy Formosa. Ta si pronajala část vietnamského území a údajně vypouští do Jihočínského moře chemikálie. Na pobřeží čtyř provincií Ha Tinh, Quang Binh, Quang Tri a Hue podle ekologů dochází na základě zamoření vody k otravě mořských ryb, ale i ptáků, kteří tyto ryby loví.

Hlavní dopad má znečištění vody na místní, protože otrávené ryby konzumují. „Přejeme všem otravou postiženým Vietnamcům brzké uzdravení a vietnamským rybářům rychlé odstranění této ekologické katastrofy,“ uvedl Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti. Znečištění, které Winter srovnává s Černobylem, ovlivňuje i cestovní ruch, turisté kvůli němu prý ruší plánované pobyty.

Vietnamská vláda: Úhyn ryb s činností firmy nemusí souviset

Vietnamská vláda ovšem tvrdí, že úhyn ryb nemusí nutně způsobovat firma. „Podle testování a posbíraných záznamů tu zatím není žádný důkaz, který by vedl k potvrzení spojitosti mezi firmou Formosa a masovým úhynem ryb,“ řekl agentuře Reuters zástupce vietnamského ministra životního prostředí Vo Tuan Nhan.

Zdůraznil, že je potřeba tento případ vyšetřovat systematicky a na základě faktů. Úhyn ryb podle něj mohl způsobit také toxický odpad z jiných lidských aktivit nebo jev zvaný rudý příliv, při němž zvířata umírají kvůli látkám produkovaným přemnoženými mikroorganismy.

O případ se ve Vietnamu zajímá široká veřejnost kvůli strachu z ohrožení rybolovu. Na vývozu ryb země každoročně vydělá sedm miliard dolarů.

Pokud by se potvrdilo, že úhyn ryb způsobila Formosa, jednalo by se podle Česko-vietnamské společnosti o třetí závažný počin Číny proti Vietnamu. Číňané nejprve umístili ve vodách Vietnamu ropné plošiny a okupovali Paracelské a Spratlyovy ostrovy.

 

Právě se děje

Další zprávy