Nebezpečný Jongbjon. Kvůli tomuto místu zkolabovala schůzka Trumpa s Kimem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 3. 2019 19:24
Jaderné středisko v severokorejském Jongbjonu. To je údajně bod, na kterém se zaseklo čtvrteční jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una. Přesněji řečeno jeho demontáž.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

KLDR za jeho likvidaci požadovala zrušení všech sankcí, na což Spojené státy nemohly podle Trumpa přistoupit. Severokorejská strana pak ale přišla s opačným tvrzením. Kim prý v Hanoji požadoval jen částečnou úlevu z ekonomických sankcí. Severokorejský ministr zahraničí dokonce pohrozil, že USA přišly o příležitost, která se možná nebude opakovat.

Jongbjon byl hlavním tématem těchto rozhovorů, protože je středobodem severokorejského jaderného programu. Jde o jediné nukleární vybavení, které KLDR přiznala. Oficiálně to je středisko jaderného výzkumu a nachází se sto kilometrů severně od hlavního města Pchjongjangu.

Už od 60. let minulého století se v něm ale vyrábí většina severokorejského jaderného arzenálu. Před summitem v Hanoji se proto spekulovalo, že Kim a Trump by se mohli bavit právě o jeho likvidaci.

V Jongbjonu stojí nejstarší a také nejmenší jaderný reaktor v KLDR. V roce 1965 ho Severokorejci postavili za pomoci tehdejšího Sovětského svazu. Později v něm KLDR začala vyrábět vysoce obohacený uran. Podle britského serveru BBC nyní panují obavy, že reaktor může produkovat radioaktivní izotopy vodíku, jako je tritium. Toho stačí na sestrojení jaderné hlavice velmi málo, takže celá raketa je pak menší a lehčí.

Dál se tu nachází také vůbec nejvýznamnější, pětimegawattový reaktor, o kterém se vedlo už několik diplomatických diskuzí. Vyrábí se v něm většina plutonia pro severokorejské jaderné zbraně. KLDR ho dosud nezničila, jeho existenci ale dokazují satelitní snímky. Žádní zahraniční pozorovatelé se k němu zatím nedostali.

Podle analytiků je však pravděpodobné, že Severní Korea má podobných zařízení ve skutečnosti víc. Likvidace Jongbjonu by tak nutně nemusela znamenat, že se KLDR vzdává jádra.

Podle KLDR byl summit úspěšný

Nicméně čtvrteční schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una v tomto směru žádný pokrok nepřinesla. Ať už byly severokorejské požadavky ve skutečnosti jakékoliv, jaderné středisko se alespoň prozatím bourat nebude.

Nedorozumění ohledně toho, jestli byla řeč o úplném, nebo jen částečném zrušení sankcí, ale nebylo jediným rozkolem summitu v Hanoji. Každý z obou státníků jako by odcházel s jinými výsledky.

Zatímco západní média psala o šoku z neúspěchu, v Severní Koreji to popisovali jako událost "velkého významu", při které obě země prohloubily "vzájemný respekt a důvěru," cituje ze severokorejské státní agentury KCNA britský deník The Guardian. 

K severokorejským obyvatelům se dostaly zprávy o pokroku v budování vztahů se Spojenými státy. K dohodě podle státních médií nedošlo proto, že Trump i Kim musejí překonávat překážky, které vznikly za dlouhá desetiletí nepřátelství mezi oběma zeměmi. O sankcích nebo denuklearizaci se neobjevila ani jedna zmínka.

Video: Donald Trump komentuje summit v Hanoji

Trump o schůzce s Kimem: Dnes nebyl dobrý nápad něco podepisovat | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy