Jaderná ponorka se srazila s tankerem

rst, ČTK, Reuters
9. 1. 2007 10:20
Tokio - V Arabském moři se srazila americká jaderná ponorka s japonským ropným tankerem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Při kolizi neunikla ropa ani jaderné palivo, nikdo nebyl zraněn.

Útočná ponorka Newport News narazila do obřího tankeru Mogamigawa ve 22:15 místního času (20:15 SEČ) v rušném, 54 kilometrů širokém Hormuzském průlivu, který je hlavní vodní cestou pro světový transport ropy.

Na palubě tankeru, směřujícího z Perského zálivu do Singapuru, bylo osm Japonců a 16 Filipínců.

Ponorka, která byla ponořena pod hladinou, narazila do zádě tankeru. Podle amerického námořnictva však nebyl zasažen jaderný reaktor sloužící k pohonu plavidla.

Newport News má za úkol hlídkovat v Perském zálivu a v přilehlých mořích a má mimo jiné bránit pašování zbraní do Somálska a Iráku či jaderných komponentů do Íránu.

Japonský tanker kvůli posouzení přesného rozsahu poškození zakotví ve Spojených arabských emirátech, sdělila mluvčí společnosti vlastnící plavidlo.

V roce 2001 při střetu americké ponorky s japonskou rybářskou lodí zahynulo poblíž Havaje devět lidí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 59 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy