Jack Rozparovač odhalen. Policie má tvář

Martin Novák Martin Novák
21. 11. 2006 0:00
Londýn - Nejzáhadnější kriminální případ všech dob - řádění londýnského Jacka Rozparovače na konci 19. století - míří po 118 letech k rozuzlení.
Toto je podle nových poznatků policie tvář Jacka Rozparovače.
Toto je podle nových poznatků policie tvář Jacka Rozparovače. | Foto: Sky News

Počítačem vymodelovanou podobu Jacka Rozparovače sestavila policie na základě výpovědi svědků a dalších dokumentů.

Tým, vedený šéfkou Oddělení pro násilné zločiny Laurou Richardsovou, chce s použitím nejmodernější techniky jednou provždy objasnit sérii brutálních a sadistických činů, které tehdy otřásly celou Evropou.

Součástí odborné skupiny jsou i patologové, historikové a psychologové. Podrobné informace o dosavadních výsledcích vyšetřování dnes večer zveřejní ve svém dokumentu britská televizní stanice Channel 5.

Jméno zatím nepadlo

Jméno muže, jehož identita patří k největším záhadám v dějinách kriminalistiky, dosud Scotland Yard nezveřejnil. Podle Laury Richardsové ale určil ulici a snad i dům, kde vrah bydlel.

Experti se také snaží přesně určit příčiny toho, proč policie vraha nikdy nedokázala dopadnout.

Teorie o lékaři zavádějící?

"Je to muž mezi pětadvaceti až pětatřiceti lety. A vůbec poprvé jsme schopni zhruba určit, kdo Jack Rozparovač opravdu byl. Podle našich závěrů nebyl nijak mimořádně inteligentní. Zkrátka průměrný, obyčejný muž," sdělila Richardsová.

Hrob jedné z obětí na londýnském hřbitově.
Hrob jedné z obětí na londýnském hřbitově. | Foto: casebook.org

To je v rozporu s dřívějšími teoriemi, podle nichž byl pachatelem lékař nebo minimálně člověk s velmi slušnými znalostmi anatomie. Vyšetřovatelé tak soudili na základě toho, že obětem odborně odebíral orgány.

Tým expertů se snaží rozptýlit legendu, že Rozparovače vlastně nikdy nikdo pořádně neviděl, protože vždy zmizel v mlze či tmě. Hodnověrných svědectví prý bylo dost, ale tehdejší policie z nich nedokázala nic vytěžit.

Tajemný rozparovač spáchal v londýnské čtvrti Whitechapel vraždy nejméně pěti prostitutek během roku 1888. Své oběti zohavil a odnímal jim vnitřnosti a části těla.

Podezřelý byl i vnuk královny

Do podezření upadly v době vražd desítky osob, další podezření se objevovala v následujících letech nebo dokonce až desítkách let po spáchání činu.

Mezi podezřelými byli i ruští emigranti, Židé, policisté, lékaři, umělci, vnuk britské královny Viktorie princ Albert a dokonce i jedna žena. Podle některých zdrojů byli vrazi ve skutečnosti dva, někteří autoři zase tvrdili, že celý příběh je vymyšlený a k vraždám nikdy nedošlo.

Kopie dopisu, nadepsaného Z pekla (From Hell). Autorství je přisuzováno Jacku Rozparovači.
Kopie dopisu, nadepsaného Z pekla (From Hell). Autorství je přisuzováno Jacku Rozparovači. | Foto: answers.com

Policie byla a je obviňována, že vraha identifikovala, ale z nějakého důvodu výsledky vyšetřování zametla pod koberec.

Objevila se řada dopisů, údajně psaných samotným pachatelem. Většina z nich však byla sepsána jinými lidmi.

Na začátku devadesátých let zveřejnil tisk údajné deníky obchodníka Jamese Maybricka, který se k vraždám přiznával a líčil i podrobnosti, které se shodovaly se skutečností.

Odborníci nejsou zajedno v názoru, zda lze tento deník označit za podvrh.

Dopis psaný z pekla

Jedinou výjimkou, dodnes jednoznačně připisovanou Rozparovači, je balík s dopisem, nazvaným Z Pekla. Zásilka obsahovala i část lidské ledviny. Balík i originál dopisu se později ztratily, v policejním archivu zůstala pouze fotografie.

Později navíc archiv vyhořel, takže další záznamy zmizely v nenávratnu. Některé dokumenty, považované za ztracené, doručil Scotland Yardu neznámý odesílatel v roce 1987. Mezi nimi například zprávu o pitvě jedné z obětí.

Reklama na dokumentární film o Jacku Rozparovači, který dnes večer odvysílá britská televizní stanice Channel 5.
Reklama na dokumentární film o Jacku Rozparovači, který dnes večer odvysílá britská televizní stanice Channel 5. | Foto: Aktuálně.cz

Rozparovač dal vzniknout obrovskému množství odborných i spíše senzacechtivých analýz a knih. Inspiroval spisovatele, filmaře i hudebníky. Dokonce se položertem hovoří o "ripperologii" jako samostatné vědě v rámci kriminalistiky.

Dosavadní verze ukazovaly jako na pachatele na Davida Cohena, který byl krátce po vraždách umístěn do psychiatrické léčebny. Dalším vážně podezřelým byl advokát a amatérský hráč kriketu Montague John Druitt, který byl nalezen mrtev v Temži na Silvestra roku 1888.

Zřejmě spáchal sebevraždu, po níž řádění ve čtvrti Whitechapel skončilo.

Doboví komentátoři často označovali za možného vraha Severina Klosowského, který do Londýna přijel krátce před vraždami z Polska. Popis svědků údajně nejvíce seděl na něj.

Nic mu nebylo tehdy prokázáno, ale v roce 1903 byl oběšen poté, co mu soud dal za vinu otravu tří žen.

Další možný viník - holič Aaron Kosminski - byl zatčen po vraždě jedné z žen na místě činu. Unikl prý jen proto, že jediný svědek proti němu odmítl vypovídat. Kosminski zemřel v psychiatrické léčebně až v roce 1919.

Nejhorší Brit v dějinách

Ať už byl vrahem kdokoliv, Británie na něj dodnes nezapomněla. Účastníci ankety televize BBC letos zvolili Jacka Rozparovače "nejhorším Britem v dějinách".

Přesto se stal jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších postav londýnské historie. Cestovní kanceláře nabízejí výlety po stopách Jacka Rozparovače se zastávkami v místech, kde na východě Londýna vraždil.

Populární muzeum hrůzy London Dungeons věnuje událostem roku 1888 rozsáhlou a působivou expozici.

 

Právě se děje

Další zprávy