Izraelský parlament zablokoval návrh o rovnocennosti Židů a Arabů. Podkopal by základy státu, tvrdí

ČTK ČTK
5. 6. 2018 18:38
V návrhu stálo, že cílem je "ukotvit v ústavním právu princip rovnocenného občanství a zároveň uznat práva židovských i arabských národnostních skupin v zemi".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jeruzalém - Vedení izraelského parlamentu v neděli odmítlo předložit k projednání návrh zákona, který požadoval, aby Izrael přistupoval stejně ke všem občanům, a přiznal tak arabské menšině stejná práva jako většinové židovské populaci. Návrh předložila arabská strana Balad. Informoval o tom web arabské televize Al-Džazíra.

V návrhu stálo, že cílem je "ukotvit v ústavním právu princip rovnocenného občanství a zároveň uznat práva židovských i arabských národnostních skupin v zemi". Návrh byl iniciativou palestinské nacionalistické strany Balad, která patří ke Společné kandidátce, což je koalice čtyř arabských parlamentních stran.

Izrael je jednou ze tří demokracií světa bez ústavy, ostatní dvě jsou Británie a Nový Zéland.

Cílem návrhu bylo udělat z Izraele demokratičtější stát, uvedla v rozhovoru s televizí Al-Džazíra arabská poslankyně Hanín Zuabíová. "Odmítnutí našeho návrhu znamená, že stejná práva nejsou v souladu s definicí Izraele jako židovského státu… Je jasné, že Izrael považuje demokracii, nebo jen volání po ní, za ohrožení své existence," dodala poslankyně ze strany Balad.

Návrh zákona poukazuje na to, že Izrael je demokracie, a tak by měl přistupovat ke všem občanům stejně, což se musí týkat rovněž arabské menšiny. Dokument volá i po oddělení náboženství od státu a zároveň žádá náboženskou svobodu pro všechny věřící. Návrh podle televize Al-Džazíra tak de facto požadoval, aby judaismus nebyl státem dotované náboženství.

Arabský poslanec Džamál Zahálka uvedl, že cílem arabských poslanců bylo, aby se k arabským občanům Izraele přistupovalo stejně jako k židovským. "Pokud chce Izrael zůstat demokratickým státem, pak musí ke všem občanům přistupovat stejně," řekl.

Současný politický a právní systém v Izraeli upřednostňuje židovské občany kvůli jejich vyznání, uvádí Al-Džazíra.

Zahálka nicméně podotkl, že i kdyby návrh nebyl zablokován, židovská většina v parlamentu by ho nepodpořila.

Teoretickým dopadem uzákonění požadavků arabských poslanců by bylo ukončení izraelského zákona o návratu, který umožňuje Židům získat izraelské občanství a v zemi zůstat.

"Je to šílený návrh a každému inteligentnímu jedinci musí být jasné, že musel být zablokován… Jeho cílem bylo podkopat základy státu," uvedl v úterý na parlamentním webu jeho předseda Juli Edelstein.

Vyhlášení nezávislosti Izraele před 70 lety, 14. května 1948, pro Palestince znamenalo národní katastrofu (nakbu). Ta začala, když bylo před a během první arabsko-izraelské války (1948-1949) vyhnáno ze svých domovů na 700 tisíc Palestinců. Po šestidenní válce v roce 1967 je následovalo dalších asi 320 tisíc Palestinců.

Palestinští Arabové, kterých v Izraeli žije asi 1,5 milionu, tvoří zhruba 20 procent populace.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy