Syrská obrana sestřelila raketu nad vojenským letištěm u Homsu, Izrael útok odmítl komentovat

ČTK ČTK
24. 5. 2018 21:45
Spojené státy v reakci na incident oznámily, že na základny syrské armády neútočí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská protivzdušná obrana ve čtvrtek sestřelila raketu, která mířila na vojenské letiště u Homsu. Bez bližších podrobností o tom informovala syrská státní agentura SANA. Spojené státy v reakci na incident oznámily, že na základny syrské armády neútočí. Sousední Izrael se k útoku odmítl vyjádřit.

"Jedno z našich vojenských letišť v centrálním regionu se stalo terčem raketového útoku nepřátel," uvedla SANA s tím, že syrská protivzdušná obrana střelu zneškodnila.

O několik minut dříve SANA informovala, že byly u letecké základny Dabaa asi 20 kilometrů jihozápadně od Homsu a deset kilometrů od hranice s Libanonem slyšet výbuchy.

Izrael, který vyjádřil obavy z toho, že Íránem podporované libanonské šíitské hnutí Hizballáh si v Sýrii vytváří novou frontu proti Izraeli, v průběhu letitého syrského konfliktu zasáhl pozice syrské armády, Hizballáhu a íránských milic. Mluvčí izraelské armády se nicméně k nejnovějšímu incidentu odmítla vyjádřit.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že na základně Dabaa operují jednotky Hizballáhu a další milice spřízněné s vládou syrského prezidenta Bašára Asada. O případných obětech dnešního incidentu organizace nicméně neinformovala.

Mluvčí Pentagonu podplukovník Kone Faulkner v reakci na zprávu o útoku uvedl, že letecká koalice pod velením Spojených států, která v Sýrii bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), na pozice syrské vlády neútočí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy