Podle agentury Reuters uvedla, že dosud neobdržela žádné důkazy o tom, že civilní budovy zasažené při izraelských náletech v Gaze byly využívány k vojenským účelům.
"Takové útoky mohou představovat válečné zločiny, pokud se ukáže, že byly nepřiměřené," řekla Bacheletová 47člennému orgánu. Zároveň vyzvala lídry radikálního Hamásu, který v Pásmu Gazy vládne, aby neodpaloval rakety na Izrael. Evropská unie, Izrael a Spojené státy označují Hamás za teroristickou organizaci.
Rada má ve čtvrtek hlasovat o návrhu rezoluce, kterou jménem Organizace islámské spolupráce (OIC) připravil Pákistán. Text vyzývá k ustavení "nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro okupovaná palestinská území včetně východního Jeruzaléma". Vyšetřovatelé mají prověřit "všechna podezření na porušení mezinárodního práva" v souvislosti s napětím, jež vedlo k nedávným bojům v Pásmu Gazy. Od 10. do 21. května v nich zahynulo přes 250 lidí, hlavně Palestinců, a v Pásmu Gazy jsou rozsáhlé materiální škody.
Zda rezoluce najde v radě dostatečnou podporu, není jasné. Schůzi si vyžádaly Pákistán a palestinská samospráva a její svolání podpořilo 20 členů rady. Tato instituce se schází pravidelně třikrát ročně, ale kromě toho může svolat mimořádné jednání, pokud se pro ně vysloví aspoň třetina členů.
Možné válečné zločiny spáchané od předchozího konfliktu v roce 2014 má vyšetřovat také Mezinárodní trestní soud (ICC). Jeho prokurátorka Fatou Bensoudaová nevyloučila, že soud do vyšetřování zahrne i květnové boje.