Jeruzalém - Poprvé od ukončení ambiciózní blízkovýchodní konference v americkém Annapolisu se setkali představitelé Palestinské autonomní správy a Izraele, aby společně oživili jednání o míru na Blízkém východě.
Těsně po poledni se v luxusním jeruzalémském hotelu sešli izraelská ministryně zahraničí Tzipi Livniová a palestinský premiér Ahmed Kurája. Cílem jednání za zavřenými dveřmi má být vytvoření speciálních výborů, kterým připadne hledání řešení jednoho z mnoha probémů, jež Izrael a Palestinu rozdělují.
FAKTA: Co rozděluje Abbáse a Olmerta - NAJDETE ZDE
"Hodlám otevřít cestu k jednání s našimi sousedy," prohlásil v úterý izraelský premiér Ehud Olmert "V Annapolisu jsme zahájili rozhovory, které, jak doufám, povedou k vážnému dialogu."
Vpád do Gazy a výstavba osad
Situaci na Blízkém východě však opět komplikuje násilí v Gaze a výstavba židovských osad na Západním břehu Jordánu - ve stejném okamžiku, kdy Olmert odpovídal na otázky novinářů a Palestince vyzýval k jednání, vjelo do Gazy třicet izraelských tanků.
Během následných násilností zemřelo pět osob a dalších patnáct bylo zraněno. Podle všeho šlo o největší operaci v Gazy od roku 2005, kdy se odsud izraelští vojáci stáhli.
Palestinci se bouří také kvůli pokračující výstavbě tří set nových domů na východě Jeruzaléma. "Izrael odvrací pozornost od jednání. Podle cestovní mapy měli výstavbu osad zastavit," citovala palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse agentura AFP.
"Izraelská politika eskalace se snaží sabotovat jednání ještě dřív než začala," dodal prezidentův mluvčí Nabíl Abu Rudeina. "Mezinárodní společenství a především Spojené státy musí okamžitě zastavit politiku agrese a osídlování dřív, než bude pozdě."
Američané tlačí
Výstavbu židovských osad již kritizovala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která se snaží obě strany přimět k jednání.
AMerický prezident George W. Bush se podobně jako jeho předchůdce Bill Cliton snaží na závěr svého funkčního období zlomit blízkovýchodní prokletí.
Izraelského premiéra Ehuda Olmerta a prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse přiměl v Annapolisu k podpisu dokumentu, jenž určuje podobu dalších vyjednávání. Ta mají vést do roku 2008 k míru a hlavně samostatnému palestinskému státu.