Olmert, Abbás a Bush: Mír bude do konce roku 2008

rak
27. 11. 2007 19:36
Začíná bolestivý běh na dlouhou trať

Annapolis - Blízkovýchodní mírový proces už není na bodu mrazu, Izrael a Palestinci se ho rozhodli za podpory amerického prezidenta George W. Bushe znovu po sedmi letech probudit k životu.

Izraelský premiér Ehud Olmert a prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás odsouhlasili dokument, jenž určuje podobu dalších vyjednávání.

Ta mají vést do roku 2008 k míru a hlavně samostatnému palestinskému státu.

Za přihlížení delegátů z více než čtyřiceti zemí a mezinárodních organizací si vzájemně gratulovali způsobem, který nápadně připoměl historické potřásání rukou mezi někdejším palesitnským předákem Jásirem Arafatem a izraelským premiérem Jicchakem Rabinem na trávníku Bílého domu v roce 1993.

Annapolis je důležitým summitem. Zlomovým? To ukáže teprve čas.
Annapolis je důležitým summitem. Zlomovým? To ukáže teprve čas. | Foto: Reuters

"Okamžitě jsme se shodli na zahájení vzájemných rozhovorů s dobrým úmyslem. A to za účelem dosažení mírové dohody, která vyřeší nevyřešené problémy, včetně klíčových otázek, bez výjimky," citovala agentura Reuters z podepsaného dokumentu.

Historický okamžik? Zatím ne

Dosažená deklarace měla ještě před týdnem vypadat jinak. Obě strany se chtěly předem dohodnout právě na klíčových otázkách. Spory o status Jeruzaléma, bezpečnost, hranice a osud uprchlíků v minulosti vždy stály za nezdarem rozhovorů.

Izrael nově přidal ještě jeden požadavek: chce, aby ho Palestinci uznali jako "židovský stát". Abbásovi vyjednavači s tím nesouhlasí. Mají obavy, že podobný krok zkomplikuje návrat a kompenzace uprchlíků. Ti odešli ze svých domovů po vzniku Izraele v roce 1948. Další vlna je následovala po Šestidenní válce v roce 1967.

Foto: Aktuálně.cz

"Načasování je správné, důvody spravedlivé. Vím, že s tvrdým nasazením uspějí," předvídal optimisticky Bush. Do ochodu z Bílého domu mu zbývá 14 měsíců.

V proslovu Palestince vyzval, aby zastavili teroristické buňky. Izraelci pak podle něj mají zastavit výstavbu nelegálních předsunutých osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. O velkých osadnických sídlištích se nezmínil.

První schůzku naplánovali Olmert s Abbásem na 12. prosince. Dál se budou potkávat v týdenních intervalech a dojednávat konkrétní detaily.

Průlom ještě během summitu v sídle Vojenské námořní akademie v Annapolisu nikdo neočekává. Abbás i Olmert čelí doma nízké popularitě u voličů, izraelský premiér pak i krizi uvnitř vládní koalice. Sám je podezřelý z korupce.

Palestinci jsou navíc rozdělení. Zatímco Abbás a vláda jeho hnutí Fatah řídí samosprávu na Západním břehu, pásmo Gazy ovládá konkurenční hnutí Hamás. Islamisté, na něž Američané i Evropská unie pohlíží jako na teroristy, považují celou konferenci v Annapolis za frašku a Abbáse mají za zrádce.

 

Právě se děje

Další zprávy