* Izrael postupuje do nejhustěji obydlených částí Gazy * Podle anonymních západních diplomatů zvažuje okupaci tzv. Filadelfského koridoru * V Evropě se konaly největší demonstrace od začátku války v Iráku v roce 2003. Statisíce lidí podpořily Palestince, menší shromáždění se uskutečnila i na podporu Izraele
Gaza - Izraelští vojáci začali pronikat do těch nejhustěji osídlených oblastí Gazy a podle západních diplomatů citovaných agenturou Reuters zvažují zabrání části pásma poblíž hranic s Egyptem.
V Evropě se mezitím o víkendu konaly statisícové demonstrace proti pokračujícímu útoku. Desítky tisíc Evropanů vyšly do ulic podpořit také Izrael.
Izraelská letadla podnikla v noci na pondělí podle BBC 12 útoků na palestinské pozice, což je několikanásobně nižší počet než minulý týden, kdy jich bylo denně až 60. Nejméně devět palestinských raket vylétlo z Gazy na izraelské území.
Návrat okupace?
Armáda Izraele také začala po povolání rezervistů postupovat do těch nejhustěji osídlených oblastí Gazy a podle Reuters zvažuje i zabrání čtrnáctikilometrového pruhu půdy podél egyptských hranic, pod kterým jsou prokopány tunely, jimiž palestinské skupiny pašují do Gazy nedostatkové zboží, střelné zbraně i rakety, kterými ostřelují Izrael.
Právě tento takzvaný Filadelfský koridor je terčem intenzivního izraelského bombardování. Pouhé bomby však nemohou zničit stovky až tisíce tunelů, které se zde nacházejí.
Izrael sem tak plánuje povolat buldozery. Ty by měly za úkol tunely, které jsou provozovány za komerčními účely a ve kterých se platí clo, zasypat či rozbagrovat.
Podle palestinských odhadů bylo zatím paralyzováno několik stovek tunelů, další stovky jsou však stále neporušené.
Přes 900 obětí
Sami Izraelci však dle Reuters při setkání s nejmenovanými evropskými diplomaty přiznali riskantnost zmíněné operace, jež by znamenala okupaci části pásma, které Izrael opustil v létě 2005. Filadelfský koridor je místy široký jen několik set metrů a izraelské pozemní jednotky by tak byly vystaveny palbě palestinských bojovníků.
Podle palestinského ministerstva zdravotnictví již opustilo město Rafah na hranici s Egyptem 150 tisíc jeho obyvatel. Sedmnáctidenní izraelská ofenzíva si na základě statistik ministerstva vyžádala už více než 900 obětí. Zemřeli i tři izraelští civilisté a deset vojáků.
Zda k zabrání Filadelfského koridoru skutečně dojde, záleží údajně na tom, jestli Hamás přijme podmínky mezinárodního společenství a předá tunely příslušníkům zahraničních pozorovatelských jednotek.
Demonstrace v Evropě
O víkendu se mezitím v mnoha evropských městech konaly demonstrace odsuzující izraelský útok. Nejvíce lidí vyšlo do ulic ve Španělsku.
Podle organizátorů, ke kterým patřila i vládní Socialistická dělnická strana Španělska (PSOE), přišlo do Madridu protestovat čtvrt milionu lidí a v Barceloně se jich sešlo 100 tisíc. Barcelonská policie však uvedla nižší číslo: 30 tisíc.
Podle serveru EUobserver.com se jednalo o největší celoevropské demonstrace od začátku války v Iráku v roce 2003.
Sto tisíc lidí se sešlo v Hyde Parku v Londýně, třicet až šedesát tisíc v Bruselu, třicet (údaj policie) až sto (údaj demonstrantů) v Paříži a další desítky tisíc v menších francouzských a španělských městech. V Německu, které je tradičním izraelským spojencem, protestovalo 40 tisíc lidí.
Pro-palestinské demonstrace se uskutečnily i v Itálii, Řecku, Norsku, Švédsku, Irsku, Rakousku nebo Maďarsku.
Menší protestní shromáždění se o víkendu v Evropě konala i na podporu Izraele. Nejvíce pro-izraelských demonstrantů se sešlo v Londýně (čtyři až patnáct tisíc), Marseille (4000) a Berlíně (3000).
V Praze demonstrovalo v neděli na podporu útoku přibližně 200 lidí a jejich shromáždění bylo narušeno 30 pro-palestinskými demonstranty. Obě skupiny policie oddělila.