Izrael zavřel své ambasády ve světě, diplomaté stávkují

ČTK ČTK
23. 3. 2014 17:35
Izraelští vyslanci v zahraničí požadují vyšší platy i kompenzace pro své manželky a manžely.
Zaměstnanci izraelského ministerstva zahraničí protestují před ministerstvem financí.
Zaměstnanci izraelského ministerstva zahraničí protestují před ministerstvem financí. | Foto: Izraelská ambasáda

Jeruzalém - Izrael uzavřel své ambasády ve světě. Jeho diplomaté stávkují za zvýšení platů. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman označil jejich chování za nezodpovědné. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Izraelští diplomaté zahájili bezprecedentní stávku dnes. Vynutili si tak kompletní uzavření ambasád své země ve světě. Akce už podle Reuters ohrozila i květnový termín návštěvy papeže Františka v Izraeli, stejně jako chystané návštěvy dalších 25 zahraničních představitelů.

Zaměstnanci ministerstva zahraničí vedou s vládou spor o zlepšení pracovních podmínek delší dobu a už 5. března přistoupili k protestnímu zpomalení práce poté, co jednání o mzdách ztroskotala.

"Ministerstvo zahraničí neexistuje"

Nyní diplomaté svou protestní akci vystupňovali na úplnou stávku, což se v izraelském diplomatickém sboru stalo poprvé od založení Izraele v roce 1948.

Diplomaté usilují o uzavření všech 102 zahraničních diplomatických misí židovského státu. "Zcela zavíráme úřad (ministerstva zahraničí) a zahraniční mise. Děje se to poprvé," potvrdil mluvčí ministerstva Jigal Palmor. Jiný ministerský zdroj agentuře Reuters sdělil, že "v tuto chvíli ministerstvo zahraničí neexistuje".

Šéf izraelské diplomacie Lieberman stávku označil za "nezodpovědné" a "nešťastné rozhodnutí". Krok podle něj ukazuje "ztrátu kontroly na straně odborů".

Kompenzace pro manželky

Diplomaté tvrdí, že stávka, do níž se zapojilo kolem 1200 zaměstnanců zahraniční služby, je časově neomezená a byla prý svolána poté, co ministerstvo financí nebylo schopno předložit jakýkoli přijatelný návrh.

Diplomaté požadují navýšení měsíčních mezd, které se podle nich pohybují v rozmezí od 6000 do 9000 šekelů (zhruba 33 800 až 51 700 korun) a také se dožadují kompenzací pro své manželky a manžele, kteří museli kvůli působení partnera v zahraničí odejít ze zaměstnání.

V uplynulých 15 letech prý kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení opustila diplomatickou službu třetina zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy