Zvláštní zpravodaj OSN obvinil Izrael z etnických čistek

ČTK ČTK
21. 3. 2014 21:52
V souvislosti s vyháněním Palestinců z Jeruzaléma mluvil i o apartheidu a kolonialismu.
Palestinský muslim se modlí před Omarovou mešitou v Jeruzalémě.
Palestinský muslim se modlí před Omarovou mešitou v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

Ženeva - Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva Richard Falk obvinil Izrael z etnických čistek v souvislosti s vyháněním Palestinců z východního Jeruzaléma.

Na páteční tiskové konferenci podle agentury Reuters také zpochybnil, že izraelská vláda bude za současné atmosféry ochotna akceptovat existenci palestinského státu.

Komentáře Richarda Falka souvisejí s nyní zablokovanými mírovými rozhovory mezi Palestinci a Izraelci. Šlo také o reakci na zprávy, které se objevily v posledních dnech, že židovský stát plánuje další výstavbu v osadách na okupovaném západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Izraelsko-palestinské rozhovory byly obnoveny loni v červenci, stagnovat začaly v posledních měsících. Přitom do konce dubna by měla být známa rámcová dohoda, která určí podobu příštích rozhovorů.

Falk: Kolonialismus, apartheid, etnické čistky

Falk, který má podávat zprávy o dodržování lidských práv na palestinských územích, konkrétně prohlásil, že izraelská politika nese znaky "nepřijatelného kolonialismu, apartheidu a etnických čistek".

"Každé rozšíření osad nebo demolice domu zhoršuje situaci, ve kterém se Palestinci nacházejí a snižuje vyhlídky na to, že mírové rozhovory dosáhnou nějakého výsledku," dodal zvláštní zpravodaj OSN.

Více než 11 000 Palestinců přišlo podle Falka od roku 1996 o právo žít v Jeruzalémě. Souvisí to s izraelskými zákony, které upřednostňují židovské obyvatele a ruší palestinská povolení k pobytu.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Z Předjordánska by pak podle nich měli zmizet všichni izraelští vojáci i osadníci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy