Po vítězství radikálního hnutí Hamas zavedla izraelská vláda rozsáhlé ekonomické sankce proti palestinským územím.
V důsledku uzavření hlavního přechodu mezi Gazou a Izraelem panuje v Gaze v posledních dnech nedostatek základních potravin a obě strany konfliktu se vzájemně obviňují, kdo je za situaci zodpovědný.
Palestina peníze má, nemá jídlo
Již v polovině února přestal Izrael vracet palestinské vládě daně ze zboží, které proudí na okupovaná území. Pravidelné měsíční platby, které tvoří čtyřicet procent rozpočtu Palestinské autonomní správy, však nakonec nahradila jednorázová humanitární pomoc ze strany Evropské unie.
Nenaplnily se tak prozatím obavy, že palestinská vláda nebude mít peníze na výplaty svých zaměstnanců a na okupovaných územích zavládne chaos.
Nové napětí vyvolalo teprve omezení pohybu osob a zboží z palestinských území, které původně součástí sankcí proti Hamasu vůbec nebylo.
Blokáda možná i po volbách v Izraeli
Izraelská vláda toto opatření odůvodnila obavami o bezpečnost svých obyvatel před židovskými svátky minulý týden. Chystá se je ovšem ponechat v platnosti přinejmenším do konání parlamentních voleb příští týden a pravděpodobně i po nich.
Drastický dopad na ekonomickou situaci v Gaze pak vyvolalo více než tři týdny trvající uzavření terminálu Karni, který představuje při absenci přístavu i letiště v současné době jediný tranzitní bod pro dovoz a vývoz zboží z okupovaného pásma. Proudí přes něj dnes i veškerá zemědělská produkce z Gazy, tvořící jeden z mála příjmů místních obyvatel.
Vývoz zboží se tak zcela zastavil a v posledních dnech se nedostává ani základních potravin dovážených z Izraele. Na neudržitelnou situaci již upozorňují i zástupci OSN.
Potraviny na příděl
"Pekárny začaly vydávat chléb na příděl. Regály jsou prázdné, chybí cukr, olej, mouka a další základní potraviny", říká John Ging, ředitel agentury Spojených národů pro humanitární operace v Gaze. "Uznáváme bezpečnostní obavy Izraele, nicméně je třeba zvážit důležitější věci: lidem dochází jídlo", dodává.
Palestinci nyní obviňují Izrael, že se je snaží kolektivně trestat za nedávný výsledek parlamentních voleb. "Izraelci nás trestají za zvolení Hamásu. Zažil jsem války v roce 1967, 1973 a obě intifády, ale ještě nikdy jsem neviděl takovouhle situaci", rozčiluje se Faíz Habúb, majitel pekárny v Gaze.
Izraelská vláda označuje vzniklou krizi za uměle vyvolanou ze strany palestinské samosprávy, která tak údajně chce dosáhnout vlastních politických cílů.
Sporný přechod na hranicích s Egyptem
Doposud totiž Palestinci odmítali izraelský návrh, aby se tranzitní doprava přemístila na přechod Kerem Šalom, nacházející se v místě, kde se sbíhají hranice Egypta, pásma Gazy a Izraele.
Obávají se, že by se tento malý a svou kapacitou naprosto nedostačující terminál mohl stát v budoucnu jediným spojením mezi Gazou a okolním světem a Izrael by tak navíc získal i plnou kontrolu nad egyptsko-palestinským obchodem.
Na pondělní schůzce, zprostředkované americkým velvyslancem Richardem Jonesem, nakonec zástupci palestinské samosprávy souhlasili s dočasným využitím přechodu v Kerem Šalom pro dovoz zboží.
Bez dlouhodobého řešení ovšem hrozí to, že situace v jedné z nejlidnatějších oblastí světa přeroste v závažnou humanitární krizi.