Jeruzalém/New York – Mimořádná schůzka Rady bezpečnosti OSN se konala na žádost arabských států. Palestinský vyslanec při OSN Rijád Mansúr na ní řekl, že otázka ochrany Palestinců je naléhavější než kdykoli předtím, jelikož "bezbranný palestinský národ" čelí izraelské agresi.
Žádal Radu bezpečnosti, aby uplatnila rezoluci, již přijala v roce 1994, když izraelský osadník zabil u hrobky patriarchů v Hebronu 29 muslimů. Rezoluce vyzývá Izrael, aby zajistil ochranu palestinských civilistů na okupovaném území, a to i za dočasného využití mezinárodních sil. Text také žádá odzbrojení osadníků.
Velvyslanec Izraele při OSN Danny Danon řekl, že jeho země nesouhlasí s vysláním mezinárodních sil na Chrámovou horu. Ujistil ale zároveň, že Izrael nehodlá měnit současný režim na tomto místě, kde jsou významné muslimské mešity a které Židé uctívají jako místo, kde stával jejich chrám. Podle dosavadního ujednání tam mohou Židé chodit, ale ne se tam modlit.
Hlavní slovo ve správě prostoru, v němž se nacházejí mešity, má Jordánsko. Jeho velvyslankyně při OSN Díná Kavarová řekla, že Jordánsko se nedomáhá vyslání mezinárodních sil. Izraelské bezpečnostní složky ale podle ní musejí udržovat odstup od mešity Al-Aksá. V minulosti z ní útočili palestinští mladíci vyzbrojení kamením a izraelští policisté při zásahu proti nim na půdu mešity vstoupili.
Danon řekl, že není třeba bavit se stále o současné situaci, ale spíše se pokusit zastavit palestinské podněcování k násilí. Před novináře předstoupil s kresbou, která se šíří mezi Palestinci a názorně ukazuje místa na lidském těle, kam je nejúčinnější člověka bodnout. Návod nese název Jak pobodat Žida.
Tajemník pro politické záležitosti OSN Tayé-Brook Zerihoun řekl, že odpovědnost za současné násilí nese Izrael, protože dlouhodobě okupuje palestinská území a oddaluje dohodu o palestinském státě. "Dlouho dušená zloba se proměnila v otevřené běsnění," řekl k palestinským útokům. Upozornil Izrael, že pouze bezpečnostní opatření situaci nezklidní.