Izraelci budují v Jeruzalémě zátarasy, reagují na stále častější palestinské útoky

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 21:52
Izraelská vláda reaguje na násilnosti, při nichž od začátku října přišlo o život nejméně sedm Izraelců a více než tři desítky Palestinců. V palestinských čtvrtí východního Jeruzaléma začalo budování zátarasů. Situaci jede uklidnit také americký ministr zahraničí John Kerry.
Pobodaný při lednového útoku Palestince v telavivském autobusu (ilustrační foto).
Pobodaný při lednového útoku Palestince v telavivském autobusu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelské ozbrojené složky začaly ve středu budovat zátarasy s kontrolními stanovišti v palestinských čtvrtích ve východním Jeruzalémě. Reagují tak na sérii útoků z posledních dnů. Nejnověji byli zastřeleni dva Palestinci, kteří útočili nožem.

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl o zpřísnění bezpečnostních opatření i ve zbytku země, což Palestinci označili za nespravedlivý kolektivní trest. Spojené státy ve středu vyjádřily nad násilnostmi v Izraeli znepokojení a odsoudily ztráty nevinných životů.

Souběžně s pokynem pro policii, aby uzavřela problematické části Jeruzaléma, dostala izraelská armáda rozkaz posílit policejní jednotky. K ochraně veřejné dopravy ve městě bude povoláno 300 strážců.

Návštěvu chystá i Kerry

Izraelská vláda tak reaguje na násilnosti, při nichž od začátku října přišlo o život nejméně sedm Izraelců a více než tři desítky Palestinců. Do oblasti se v nejbližších dnech chystá americký ministr zahraničí John Kerry, aby pomohl situaci uklidnit.

Při jednom ze středečních násilných incidentů bodl útočící Palestinec v Jeruzalémě ženu ve věku kolem 70 let. Brzy poté jej policie zastřelila. Při jiném útoku se další Palestinec pokusil bodnout bezpečnostního pracovníka historickém jádru Jeruzaléma. I tohoto útočníka Izraelci zastřelili.

Hlídky na silnicích vedoucích do palestinských čtvrtí východního Jeruzaléma nemají zastavovat úplně dopravu, budou ale kontrolovat podezřelé automobily. Vláda také zostřila opatření proti lidem usvědčeným v minulosti z terorismu. Postihne i jejich rodiny, protože jejich domy budou demolovány bez možnosti obnovy.

Útočníkům odepřou pohřeb, podněcuje protesty

Izraelští Arabové z východního Jeruzaléma, kteří se zapojí do útoků, přijdou o právo k pobytu. Těla mrtvých útočníků nemají být vracena k pohřbení příbuzným, protože pohřby se často stávají příležitostí k protiizraelským protestům.

Jeden ze zástupců palestinské strany Fatah prohlásil, že zavírání vjezdů do jeruzalémských čtvrtí je "kolektivní trest, který je v rozporu s mezinárodním právem". Husám Badrúm z Hamasu řekl, že "toto izraelské rozhodnutí intifádu (povstání) nezastaví a že lidé z odboje se bezpečnostních omezení nebojí".

Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael využije všech prostředků k tomu, aby obnovil klid. "S vrahy a jejich pomocníky se nehodláme dohodnout. Pořádně zaplatí. Všem, kdo se nám pokusí škodit, bude useknuta ruka," řekl. Zároveň vyzval palestinského vůdce Mahmúda Abbáse, aby zastavil podněcování k násilí zaměřenému na Chrámovou horu v Jeruzalémě.

Rozšíření zbraní

Podle předsedy palestinské samosprávy může za současnou vlnu násilností izraelské "odmítání" míru a pokračování v budování židovských osad na Západním břehu Jordánu. Jak ve středu Abbás prohlásil v krátkém televizním projevu, míru a stability bude dosaženo jedině v případě, že Izrael ukončí okupaci palestinských území.

Abbás nynější palestinské útoky vůči Izraelcům neodsoudil ani nepodpořil. Vyzval nicméně k "poklidnému lidovému odporu" a pohrozil, že se kvůli "mimosoudním popravám" Palestinců obrátí na Mezinárodní trestní soud.

Obavy o vývoj v Izraeli vyjádřily Spojené státy. Bílý dům je "hluboce znepokojen" násilím v Izraeli a odmítá ztrátu jakéhokoli nevinného života, ať už jde o Izraelce nebo Palestince, prohlásil americký mluvčí Josh Earnest. Zároveň podle agentury Reuters řekl, že Spojené státy jsou kvůli vystupňovanému násilí v pravidelném kontaktu s izraelskými i palestinskými představiteli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy