Izraelci budují v Jeruzalémě zátarasy, reagují na stále častější palestinské útoky

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 21:52
Izraelská vláda reaguje na násilnosti, při nichž od začátku října přišlo o život nejméně sedm Izraelců a více než tři desítky Palestinců. V palestinských čtvrtí východního Jeruzaléma začalo budování zátarasů. Situaci jede uklidnit také americký ministr zahraničí John Kerry.
Pobodaný při lednového útoku Palestince v telavivském autobusu (ilustrační foto).
Pobodaný při lednového útoku Palestince v telavivském autobusu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelské ozbrojené složky začaly ve středu budovat zátarasy s kontrolními stanovišti v palestinských čtvrtích ve východním Jeruzalémě. Reagují tak na sérii útoků z posledních dnů. Nejnověji byli zastřeleni dva Palestinci, kteří útočili nožem.

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl o zpřísnění bezpečnostních opatření i ve zbytku země, což Palestinci označili za nespravedlivý kolektivní trest. Spojené státy ve středu vyjádřily nad násilnostmi v Izraeli znepokojení a odsoudily ztráty nevinných životů.

Souběžně s pokynem pro policii, aby uzavřela problematické části Jeruzaléma, dostala izraelská armáda rozkaz posílit policejní jednotky. K ochraně veřejné dopravy ve městě bude povoláno 300 strážců.

Návštěvu chystá i Kerry

Izraelská vláda tak reaguje na násilnosti, při nichž od začátku října přišlo o život nejméně sedm Izraelců a více než tři desítky Palestinců. Do oblasti se v nejbližších dnech chystá americký ministr zahraničí John Kerry, aby pomohl situaci uklidnit.

Při jednom ze středečních násilných incidentů bodl útočící Palestinec v Jeruzalémě ženu ve věku kolem 70 let. Brzy poté jej policie zastřelila. Při jiném útoku se další Palestinec pokusil bodnout bezpečnostního pracovníka historickém jádru Jeruzaléma. I tohoto útočníka Izraelci zastřelili.

Hlídky na silnicích vedoucích do palestinských čtvrtí východního Jeruzaléma nemají zastavovat úplně dopravu, budou ale kontrolovat podezřelé automobily. Vláda také zostřila opatření proti lidem usvědčeným v minulosti z terorismu. Postihne i jejich rodiny, protože jejich domy budou demolovány bez možnosti obnovy.

Útočníkům odepřou pohřeb, podněcuje protesty

Izraelští Arabové z východního Jeruzaléma, kteří se zapojí do útoků, přijdou o právo k pobytu. Těla mrtvých útočníků nemají být vracena k pohřbení příbuzným, protože pohřby se často stávají příležitostí k protiizraelským protestům.

Jeden ze zástupců palestinské strany Fatah prohlásil, že zavírání vjezdů do jeruzalémských čtvrtí je "kolektivní trest, který je v rozporu s mezinárodním právem". Husám Badrúm z Hamasu řekl, že "toto izraelské rozhodnutí intifádu (povstání) nezastaví a že lidé z odboje se bezpečnostních omezení nebojí".

Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael využije všech prostředků k tomu, aby obnovil klid. "S vrahy a jejich pomocníky se nehodláme dohodnout. Pořádně zaplatí. Všem, kdo se nám pokusí škodit, bude useknuta ruka," řekl. Zároveň vyzval palestinského vůdce Mahmúda Abbáse, aby zastavil podněcování k násilí zaměřenému na Chrámovou horu v Jeruzalémě.

Rozšíření zbraní

Podle předsedy palestinské samosprávy může za současnou vlnu násilností izraelské "odmítání" míru a pokračování v budování židovských osad na Západním břehu Jordánu. Jak ve středu Abbás prohlásil v krátkém televizním projevu, míru a stability bude dosaženo jedině v případě, že Izrael ukončí okupaci palestinských území.

Abbás nynější palestinské útoky vůči Izraelcům neodsoudil ani nepodpořil. Vyzval nicméně k "poklidnému lidovému odporu" a pohrozil, že se kvůli "mimosoudním popravám" Palestinců obrátí na Mezinárodní trestní soud.

Obavy o vývoj v Izraeli vyjádřily Spojené státy. Bílý dům je "hluboce znepokojen" násilím v Izraeli a odmítá ztrátu jakéhokoli nevinného života, ať už jde o Izraelce nebo Palestince, prohlásil americký mluvčí Josh Earnest. Zároveň podle agentury Reuters řekl, že Spojené státy jsou kvůli vystupňovanému násilí v pravidelném kontaktu s izraelskými i palestinskými představiteli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy