Izrael reaguje na útoky. Zrušil povolení pro vstup 200 tisícům Palestincům

ČTK ČTK
18. 6. 2017 17:17
Izrael zrušil povolení pro vstup na své území 200 tisícům Palestincům. Jde o reakci na páteční útok, při kterém tři Palestinci zabili izraelskou policistku. Sami byli zastřeleni. Podle premiéra Benjamina Netanjahua hnutí Fatah palestinského vůdce Mahmúda Abbáse útok nejenom neodsoudilo, ale naopak kritizovalo izraelskou policii za to, že byli tři Palestinci zastřeleni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Jeruzalém - Izrael zrušil vstupní povolení pro 200 000 Palestinců, vydaná v rámci muslimského postního měsíce ramadánu.

Jde o reakci na páteční útok, při němž tři Palestinci zabili izraelskou policistku. Sami byli zastřeleni.

Premiér Benjamin Netanjahu obvinil palestinskou samosprávu ze šíření lží o útoku.

Podle Netanjahua hnutí Fatah palestinského vůdce Mahmúda Abbáse útok nejenom neodsoudilo, ale naopak kritizovalo izraelskou policii za to, že byli tři Palestinci zastřeleni.

Fatah to označil za válečný zločin a na adresu mezinárodního společenství sdělil, že klidně přihlíží prolévání krve dalších Palestinců.

Netanjahu při zahájení dnešní schůze vlády řekl, že "nestydatost a šíření lží ze strany palestinské samosprávy nezná mezí".

"Samospráva samozřejmě odmítá odsoudit útok a zároveň zaplatí odškodné rodinám vrahů. Vyzývám svět, aby odsoudil ty, kdo oslavují vraždu, a aby žádal okamžité zastavení plateb rodinám teroristů, protože to jenom povzbuzuje další teror," řekl Netanjahu.

Izrael už v minulosti kritizoval samosprávu za to, že vyplácí podpory 35.000 rodin Palestinců, kteří buď zabili, nebo zranili Izraelce.

Zraněná policistka

Tři muži ze Západního břehu Jordánu v pátek zaútočili puškami a noži v Jeruzalémě a těžce zranili mladou policistku, která později zemřela.

Při podobných útocích od podzimu 2015 zemřelo na izraelské straně přes 40 lidí a na palestinské více než 270. Většina palestinských obětí byli útočníci.

Izraelský úřad COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích, dnes oznámil zrušení povolení ke vstupu vydaná 200.000 Palestincům pro dobu postního měsíce ramadánu.

Povolení byla určená lidem ze Západního břehu, kteří chtěli o ramadánu navštívit své příbuzné v Izraeli. Další pak se chtěli modlit v jeruzalémské mešitě Al-Aksá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy