reklama
 
 

Izraelský premiér Netanjahu ocenil český Parlament za "statečný postoj" k rezoluci UNESCO

9. 6. 2017 19:00
Přístup českého Parlamentu k rezoluci UNESCO, kritizující Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě, ocenil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. V dopise Miloši Zemanovi vyjádřil "jménem izraelských občanů nejhlubší uznání za statečnou rezoluci". Podle Netanjahua postoj českých zákonodárců prohloubil vzájemné vztahy obou zemí a vyjádřil přání Zemana opětovně přivítat v Izraeli.

Praha - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dopise prezidentovi Miloši Zemanovi ocenil český Parlament za kritiku UNESCO kvůli Jeruzalému. Šlo podle něj o statečnou a inspirativní rezoluci. Během Zemanova působení ve funkci prezidenta se podle Netanjahua vztahy mezi oběma zeměmi prohloubily. "Doufám, že Vás budu brzy moci opětovně přivítat v Izraeli," uvedl izraelský premiér v dopise, jehož znění zaslal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Rezoluci kritizující Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě koncem května odmítla česká Poslanecká sněmovna, která vyzvala vládu, aby pozastavila členské příspěvky určené pro UNESCO. Praha by letos měla zaplatit přes 30 milionů korun.

Netanjahu v dopise vyjádřil "jménem izraelských občanů nejhlubší uznání za statečnou rezoluci". "Tato inspirativní rezoluce se objevila v době, kdy je Izrael opětovně nucen bránit nejzákladnější a nezvratné pravdy. Tím, že český Parlament oficiálně uznává Jeruzalém jako hlavní město státu Izrael, potvrdil tři tisíce let staré spojení židovského národa s jeho svatým městem," uvedl izraelský premiér.

Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město, což však mezinárodní společenství kvůli anexi jeho východní části odmítá a uznává jako metropoli Tel Aviv. Česko dlouhodobě patří k nejbližším izraelským spojencům. I to Netanjahu v dopise vyzdvihl.

Rezoluce UNESCO kritizuje Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označuje je za porušení mezinárodního práva. Izrael tuto část města obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Dohody z 90. let počítaly s tím, že východní Jeruzalém bude hlavním městem palestinského státu.

Destabilizoval se celý arabský systém, zuří války, které si vyžádaly stovky tisíc mrtvých, je tu velký počet zhroucených států, říká Eytan Gilboa. | Video: Martin Veselovský |  18:58

autor: ČTK | 9. 6. 2017 19:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama