Dopravní pohroma v New Yorku končí. Melania Trumpová se po pěti měsících přestěhovala do Bílého domu

Zahraničí Zahraničí
12. 6. 2017 16:51
Americká první dáma Melania Trumpová a její syn Barron se o víkendu přestěhovali do Bílého domu. První rodina USA je tak znovu pohromadě. Zároveň končí dopravní omezení v okolí Trump Tower v New Yorku, kde Trumpová se svým synem dosud žila. Melania teprve teď - pět měsíců po inauguraci prezidenta Donalda Trumpa - převezme roli první dámy na plný úvazek.
Melania Trumpová.
Melania Trumpová. | Foto: Reuters

Washington - Dárek k narozeninám? Ve středu oslaví americký prezident Donald Trump 71. narozeniny. A jeho žena Melania a syn Barron mu budou moci pogratulovat "doma".

O víkendu se přestěhovali ze svého newyorského sídla do Bílého domu. Sama Melania o tom v neděli informovala na svém twitterovém účtu.

"Těšíme se na vzpomínky, které v nás zanechá náš nový domov!" napsala Melania a přidala snímek Washingtonova monumentu vyfocený z Bílého domu.

Jedenáctiletému Barronovi minulý týden skončil školní rok, a velkému stěhování tak už nic nestálo v cestě. Na podzim začne nejmladší Trumpův syn chodit do soukromé školy v Marylandu.

To, že první dáma nežila v prezidentském sídle na washingtonské Pennsylvania Avenue hned od Trumpovy inaugurace, je velmi neobvyklé.

Trumpová je tak pravým opakem své předchůdkyně Michelle Obamové, která se do Washingtonu přestěhovala dokonce s předstihem. Pravě proto, aby její dcery hladce zvládly nástup do nové školy.

Michelle Obamová.
Michelle Obamová. | Foto: Reuters

Stěhování první rodiny přivítají hlavně Newyorčané. Ti si často stěžovali na rozsáhlá bezpečnostní opatření kolem první dámy a jejího syna, která vedla k dopravním omezením na Páté Avenue v okolí Trump Tower. Tam Melania s Barronem žili.

Deník New York Post loni na podzim dokonce psal o tom, že hrozí "dopravní apokalypsa".

Michelle Obamové to trvalo rok

Melania Trumpová pozornost médií nevyhledává. Už během předvolební kampaně se držela spíše stranou. A to se příliš nezměnilo ani poté, co se Donald Trump stal prezidentem.

Nejvíce byla Melania vidět v květnu, kdy doprovázela prezidenta na jeho první zahraniční cestě, která vedla do Saúdské Arábie, Izraele, Vatikánu, Itálie a Bruselu. To byla zatím její největší událost v roli první dámy.

Očekává se, že teď když se přestěhovala do Bílého domu, ji budou lidé častěji vidět po boku prezidenta. A že zahájí své vlastní projekty.

Během předvolební kampaně například mluvila o tom, že jako první dáma by se chtěla zabývat problémem kyberšikany. Zajímala se také o válečné veterány, postavení žen a děti.

Melania Trumpová při audienci u papeže Františka.
Melania Trumpová při audienci u papeže Františka. | Foto: Reuters

"Myslím, že když bude ve Washingtonu, bude na ni větší tlak, aby dělala něco svého, co pomůže části populace, protože to se u prvních dam předpokládá," uvedla pro britský list The Guardian Jean Harrisová, profesorka politologie a ženských studií na Univerzitě ve Scrantonu v Pensylvánii.

Čemu přesně se bude první dáma věnovat, ještě není známo. "Michelle Obamové to trvalo rok, než oznámila svou iniciativu Let’s Move, takže je ještě čas," řekla americké stanici CNN autorka knihy o prvních dámách Kate Andersen Browerová.

Připomněla tak projekt, v rámci nějž Obamová založila u Bílého domu velkou zeleninovou zahradu a učila americké děti o zdravé výživě.

Trumpová zatím navštívila několik dětských nemocnic a škol ve Washingtonu. V únoru uspořádala guvernérský ples, o Velikonocích tradiční akci pro děti Easter Egg Roll a pár dalších akcí.

Teď také Melanii čeká úkol vytvořit kolem sebe tým lidí, který jí bude pomáhat s jejími projekty. Záleží především na ní, jaká první dáma z ní bude.

Práce první dámy není placená ani neexistuje žádný formální popis, co by měla zahrnovat. Je už ale tradicí, že prezidentova žena, která zemi také reprezentuje, je důležitým členem jeho administrativy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy