Dopravní pohroma v New Yorku končí. Melania Trumpová se po pěti měsících přestěhovala do Bílého domu

Zahraničí Zahraničí
12. 6. 2017 16:51
Americká první dáma Melania Trumpová a její syn Barron se o víkendu přestěhovali do Bílého domu. První rodina USA je tak znovu pohromadě. Zároveň končí dopravní omezení v okolí Trump Tower v New Yorku, kde Trumpová se svým synem dosud žila. Melania teprve teď - pět měsíců po inauguraci prezidenta Donalda Trumpa - převezme roli první dámy na plný úvazek.
Melania Trumpová.
Melania Trumpová. | Foto: Reuters

Washington - Dárek k narozeninám? Ve středu oslaví americký prezident Donald Trump 71. narozeniny. A jeho žena Melania a syn Barron mu budou moci pogratulovat "doma".

O víkendu se přestěhovali ze svého newyorského sídla do Bílého domu. Sama Melania o tom v neděli informovala na svém twitterovém účtu.

"Těšíme se na vzpomínky, které v nás zanechá náš nový domov!" napsala Melania a přidala snímek Washingtonova monumentu vyfocený z Bílého domu.

Jedenáctiletému Barronovi minulý týden skončil školní rok, a velkému stěhování tak už nic nestálo v cestě. Na podzim začne nejmladší Trumpův syn chodit do soukromé školy v Marylandu.

To, že první dáma nežila v prezidentském sídle na washingtonské Pennsylvania Avenue hned od Trumpovy inaugurace, je velmi neobvyklé.

Trumpová je tak pravým opakem své předchůdkyně Michelle Obamové, která se do Washingtonu přestěhovala dokonce s předstihem. Pravě proto, aby její dcery hladce zvládly nástup do nové školy.

Michelle Obamová.
Michelle Obamová. | Foto: Reuters

Stěhování první rodiny přivítají hlavně Newyorčané. Ti si často stěžovali na rozsáhlá bezpečnostní opatření kolem první dámy a jejího syna, která vedla k dopravním omezením na Páté Avenue v okolí Trump Tower. Tam Melania s Barronem žili.

Deník New York Post loni na podzim dokonce psal o tom, že hrozí "dopravní apokalypsa".

Michelle Obamové to trvalo rok

Melania Trumpová pozornost médií nevyhledává. Už během předvolební kampaně se držela spíše stranou. A to se příliš nezměnilo ani poté, co se Donald Trump stal prezidentem.

Nejvíce byla Melania vidět v květnu, kdy doprovázela prezidenta na jeho první zahraniční cestě, která vedla do Saúdské Arábie, Izraele, Vatikánu, Itálie a Bruselu. To byla zatím její největší událost v roli první dámy.

Očekává se, že teď když se přestěhovala do Bílého domu, ji budou lidé častěji vidět po boku prezidenta. A že zahájí své vlastní projekty.

Během předvolební kampaně například mluvila o tom, že jako první dáma by se chtěla zabývat problémem kyberšikany. Zajímala se také o válečné veterány, postavení žen a děti.

Melania Trumpová při audienci u papeže Františka.
Melania Trumpová při audienci u papeže Františka. | Foto: Reuters

"Myslím, že když bude ve Washingtonu, bude na ni větší tlak, aby dělala něco svého, co pomůže části populace, protože to se u prvních dam předpokládá," uvedla pro britský list The Guardian Jean Harrisová, profesorka politologie a ženských studií na Univerzitě ve Scrantonu v Pensylvánii.

Čemu přesně se bude první dáma věnovat, ještě není známo. "Michelle Obamové to trvalo rok, než oznámila svou iniciativu Let’s Move, takže je ještě čas," řekla americké stanici CNN autorka knihy o prvních dámách Kate Andersen Browerová.

Připomněla tak projekt, v rámci nějž Obamová založila u Bílého domu velkou zeleninovou zahradu a učila americké děti o zdravé výživě.

Trumpová zatím navštívila několik dětských nemocnic a škol ve Washingtonu. V únoru uspořádala guvernérský ples, o Velikonocích tradiční akci pro děti Easter Egg Roll a pár dalších akcí.

Teď také Melanii čeká úkol vytvořit kolem sebe tým lidí, který jí bude pomáhat s jejími projekty. Záleží především na ní, jaká první dáma z ní bude.

Práce první dámy není placená ani neexistuje žádný formální popis, co by měla zahrnovat. Je už ale tradicí, že prezidentova žena, která zemi také reprezentuje, je důležitým členem jeho administrativy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy