Izrael pustil palestinské vězně, včetně členů Hamásu

rak
20. 7. 2007 13:35
Jde o gesto, které má podpořit prezidenta Abbáse

Keciot/Ramalláh - Po vystoupení z autobusů, ověnčení šálami a čepicemi hnutí Fatah, líbali propuštění vězni zem a mávali palestinskými vlajkami.

Na kontrolní stanoviště nedaleko Ramalláhu, na Západním břehu Jordánu, přijeli z izraelského vězení Keciot v Negevské poušti.

Zkrácení jejich trestu schválil kabinet izraelského premiéra Ehuda Olmerta před 14 dny. Krok má posílit palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, jehož strana hnutí Fatah je stále na nože s konkurenčním Hamásem.

Ten ovládl na začátku června vojensky pásmo Gazy, kde neomezeně vládne.

"Chceme použít všechny prostředky pro posílení umírněného tábora uvnitř Palestinské samosprávy," řekl Olmert s tím, že na svobodu se nedostanou vězni s "rukama od krve".

30 členů Hamásu, 2 operativci Džihádu

Původně se na svobodu mělo dostat 256 lidí, ale propuštění jednoho z nich se z bezpečnostních důvodů oddálilo. Ve skupině je také  šest žen a 11 nezletilých.

Drtivá většina propuštěných patří k hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Z Hamásu nebyl propuštěn nikdo.
Drtivá většina propuštěných patří k hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Z Hamásu nebyl propuštěn nikdo. | Foto: Reuters

"Všichni prošli lékařskou kontrolou, absolvovali rozhovor s Červeným křížem," řekl Ian Domnitz, mluvčí Izraelské vězeňské služby. Vězni se museli písemně zavázat, že nepodniknou žádné teroristické aktivity.

Většina propuštěných patří k Abbásovu Fatahu. Zbytek je z menších palestinských frakcí. Jak uvedl Ziád abú Ajn, náměstek palestinského ministra pro záležitosti vězňů, na svobodu se dostalo i 30 členů Hamásu a dva operativci Islámského Jihádu.

"Oni všichni jsou našimi vězni, našimi syny," řekl izraelskému listu Jediot Achronot. Ziád je podle svých slov pyšný na fakt, že mezi propuštěnými jsou i členové konkurenčních frakcí.

"255 vězňů je málo"

Asi nejprominentnějším vězněm, který míří na svobodu, je muž číslo dvě v Lidové frontě pro osvobození Palestiny - Abdar Rahím Mallúh. Jeho skupina se v roce 2001 přihlásila k vraždě bývalého izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho.

"Vítáme doma naše muže a ženy," řekl propuštěným Saíb Irikát, poradce prezidenta Abbáse.

Palestinské vedení tento krok Izraele ocenilo. Údajně to znamená "prolomení ledů mezi námi a Izraelem v otázce vězňů", soudí Ziád abú Ajn, který má problémy vězňů na starosti.

Vězně uvítal palestinský prezident Mahmúd Abbás, poté šli položit věnce k hrobu Jasira Arafata.
Vězně uvítal palestinský prezident Mahmúd Abbás, poté šli položit věnce k hrobu Jasira Arafata. | Foto: Reuters

Z palestinského tábora jsou ale zároveň slyšet kritici. 255 propuštěných je podle nich málo kvůli tomu, že v izraelských káznicích sedí na 10 000 Palestinců.

Oběti atentátů: propuštění je riskantní

Osvobození Palestinců se do poslední chvíle snažily zabránit izraelské organizace sdružující příbuzné obětí palestinských protiizraelských atentátů. Brány věznice Keciot se otevřely, až když Nejvyšší soud zamítl žádost jedné z těchto skupin Almagor.

"Propuštění těchto lidí je riskantní krok, který si zahrává se životy izraelských občanů," uvedl Almagor v prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy