Olmert slíbil Abbásovi, že v pátek propustí 250 vězňů

rak
16. 7. 2007 18:20
85% vězňů je z Abbásova hnutí Fatah, ani jeden z Hamásu

Jeruzalém - Izrael otevřel novou kapitolu vztahů s hnutím Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Po setkání s ním izraelský premiér Ehud Olmert slíbil, že do pátku vyjde na svobodu 250 palestinských vězňů.

Má jít o gesto dobré vůle vůči Abbásově vládě, kterou neuznává konkureční radikální Hamás. Islamisté 14. června vojensky ovládly pásmo Gazy a hnutí Fatah tam připravili o moc.

ČTĚTE VÍCE: První den Hamastánu: relativní klid ve jménu šaríi

Napětí mezi Fatahem a radikálními islamisty komentátoři často přirovnávají k občanské válce.

"Nemají krev na rukou"

85% propuštěných jsou členové Fatahu. Zbytek zastupuje menší palestinské frakce. Z Hamásu není ani jeden. Podle Olmertova mluvčího Jacoba Galantiho nejde o vězně, kteří by měli na rukou "izraelskou krev"

Izrael se ke kroku rozhodl poté, co členové ozbrojených organizací na Západním břehu Jordánu - zejména bývalí příslušníci palestinských bezpečnostních složek - podepsali dohodu s palestinskou samosprávou o neútočení na Izrael a postupném odevzdávání zbraní.

Izrael na oplátku odloží stranou seznam bezmála 200 hledaných ozbrojenců, kteří jsou loajální k Abbásovi.

Setkání mezi Olmertem a Abbásem odstartovalo týden čilé diplomatické aktivity na Blízkém východě. Americký prezident George Bush má oznámit novou finančí podporu palestinské samosprávě s tím, že trvá na řešení konflitku pomocí vytvoření palestinského státu.

V Egyptě se sejde blízkovýchodní mírový kvartet (USA, Rusko, OSN, EU). Svou práci tam začne nový vyslanec kvartetu, bývalý britský premiér Tony Blair.

ČTĚTE VÍCE: Blair bude uklidňovat Blízký východ. Hamás je proti

Ve středu pak do Ramalláhu přijede šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy