Izrael posílil jednotky na jordánské hranici, chystá se na Trumpův mírový plán

ČTK ČTK
28. 1. 2020 13:22
Izraelská armáda posílila jednotky u jordánské hranice. Opatření souvisí s mírovým plánem, který má být v úterý zveřejněn ve Washingtonu, kde je nyní izraelský premiér Benjamin Netanjahu i zástupci židovských osadníků. Ti ovšem s plánem nesouhlasí, protože počítá i s ustavením palestinského státu. Palestinské vedení Mahmúda Abbáse svolalo mimořádnou schůzi. Palestinci plán už dopředu odmítají.
Izraelští vojáci (ilustrační foto).
Izraelští vojáci (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Izraelská armáda posílila jednotky v údolí řeky Jordán, což je strategické území okupovaného palestinského Západního břehu Jordánu. "Po zhodnocení situace se armáda rozhodla poslat do údolí Jordánu posily pěchotních jednotek," uvedli vojáci.

O obsahu mírového plánu, který USA připravovaly několik let, se zatím jenom spekuluje. Podle Palestinců a izraelských médií v něm bude oficiální uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele, anexe údolí řeky Jordán a židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Údolí Jordánu je strategicky významná a zemědělsky hojně využívaná oblast, tvoří asi 30 procent Západního břehu Jordánu. Izrael Západní břeh okupuje od roku 1967 a od té doby tam vybudoval množství osad.

Do palestinských měst Nábulus i Ramalláh jsou na úterý svolány protesty proti mírovému plánu. Palestinská samospráva, která sídlí v Ramalláhu, na večer zorganizovala mimořádnou schůzi, které bude předsedat palestinský vůdce Mahmúd Abbás. Přestože jeho hnutí Fatah má spory s konkurenční radikální organizací Hamás, která vládne druhému palestinskému území, Pásmu Gazy, Hamás přislíbil svou účast.

"Pozvali jsme Hamás na mimořádné jednání palestinského vedení a oni budou přítomni," citovala agentura AFP palestinského představitele Azzáma Ahmada. Informaci potvrdil i zástupce Hamásu. Palestinci už v pondělí vyzvali mezinárodní společenství, aby americký plán bojkotovalo.

Netanjahu se v pondělí snažil hájit plán u zástupců osadníků, kteří přijeli stejně jako on do USA. Starosta osad v údolí Jordánu mu ale řekl, že souhlasem s ustavením palestinského státu se osadníky pokouší prodat. Netanjahu prý vysvětloval, že půjde o stát s velmi omezenými pravomocemi. Má být na 70 procentech území Západního břehu, ale bude demilitarizovaný, nebude mít pod kontrolou hranice a jeho území nebude souvislé.

Vůdce osadníků David Elhajani s tím ale nesouhlasí. "Kdo jsme, abychom svrchovanému státu říkali, že nebude mít armádu nebo letiště?" citoval ho server The Times of Israel.

Elhajani se domnívá, že Jordánsko bude na Palestince naléhat, aby na plán přistoupili. "Jde tady o hodně peněz," řekl.

I další zástupci osadníků jsou toho názoru, že by bylo lepší anexi osad odložit, má-li to být spojeno s uznáním palestinského státu. "To nikdy nebudeme moci vzít zpět, zatímco za rok za dva můžeme znovu požadovat anexi osad," řekl Šlomo Neeman, který vede radu soustavy osad Guš Ecion.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Trump měsíc po volbách podal další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy