Izrael zabil člena Islámského džihádu v Gaze, musel se pak bránit před raketami

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2019 14:25
Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele ráno odpáleno mnoho raket, proti kterým zasáhla izraelská protivzdušná obrana. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád a skupina se zavázala, že ho pomstí.
Policie v Izraeli během sirén, které varují před raketami.
Policie v Izraeli během sirén, které varují před raketami. | Foto: Reuters

Izrael ráno před zahájením palestinské raketové palby zasáhl dům vyššího velitele Islámského džihádu v Pásmu Gazy. Uvedl, že Bahá abú Atta inicioval několik příhraničních útoků na Izrael a plánoval další. Armáda v prohlášení Attu označila za "tikající bombu". Islámský džihád poznamenal, že Atta v době zásahu vykonával "hrdinský čin". Při útoku zemřela také Attova manželka a dvě jejich děti byly zraněny, uvedla Attova rodina.

Izrael v úterý zasáhl také dům představitele Islámského džihádu Akrama Adžúrího v Damašku a zabil jeho syna a vnučku, uvedla syrská státní tisková agentura. Adžúrí zabit nebyl.

Islámský džihád dostává zbraně a peníze od Íránu, poznamenala agentura AP s tím, že militantní organizace často páchá útoky nezávisle na Hamásu, větší islamistické skupině, jež v Gaze vládne.

Ozbrojenci v Gaze na kroky Izraele reagovali odpálením raket. "Jdeme do války. Netanjahu překročil všechny červené linie atentátem na velitele Jeruzalémských brigád (ozbrojeného křídla Islámského džihádu) Bahá abú Attu. Budeme reagovat tvrdě, " uvedl velitel Islámského džihádu Zijád Nachla.

"Z Pásma Gazy byl na Izrael odpálen značný počet raket," uvedl podle AFP mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus s tím, že se armáda připravuje na "několikadenní střety". U Tel Avivu protivzdušná obrana patrně sestřelila několik raket, což ukazuje video. Později armáda uvedla, že na Izrael bylo odpáleno 50 raket a 20 z nich sestřelil protiraketový systém Železná kupole.

V Gan Javne v centrálním Izraeli podle zdravotnických služeb střepiny lehce zranily muže. V jižním Izraeli dělostřelecký granát podle The Times of Israel zapálil pole. Raketa podle izraelské armády také prorazila střechu domu v jihoizraelském Netivotu, ale nikoho nezranila.

Policie preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Izrael rovněž uzavřel přechody s Gazou a zmenšil námořní pásmo kolem palestinské enklávy na šest námořních mil.

Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy oznámilo, že při izraelském náletu v Gaze na příslušníky Islámského džihádu zemřel Palestinec. Izraelská armáda později potvrdila, že zasáhla teroristickou buňku, která se chystala z Gazy odpálit rakety.

Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly v úterý na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Nejprve úřady v jižním a centrálním Izraeli vyzvaly civilisty, aby zůstali doma a nechodili do práce, pokud to není naprosto nutné. Později uvedly, že obyvatelé centrálního Izraele i Tel Avivu mohou do práce, pokud budou v blízkosti krytu.

"Izrael nechce další eskalaci, ale uděláme potřebné k sebeobraně," řekl po schůzi vlády její předseda Benjamin Netanjahu. "Je k tomu zapotřebí vytrvalost a klidná hlava," doplnil.

Agentura AP poznamenala, že eskalace přichází ve chvíli, kdy se Izrael nachází v politicky vypjaté situaci po posledních zářijových volbách, po nichž dosud nebyla ustavena nová vláda. Snaží se ji sestavit Netanjahuův rival a někdejší šéf generálního štábu izraelské armády Benny Ganc. Ten v úterý označil izraelské nálety za správný krok.

K zastavení bojů vyzvala také Evropská unie. V prohlášení uvedla, že odpalování raket na civilní populaci je zcela nepřípustné a musí okamžitě skončit.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy