Izrael zabil člena Islámského džihádu v Gaze, musel se pak bránit před raketami

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2019 14:25
Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele ráno odpáleno mnoho raket, proti kterým zasáhla izraelská protivzdušná obrana. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád a skupina se zavázala, že ho pomstí.
Policie v Izraeli během sirén, které varují před raketami.
Policie v Izraeli během sirén, které varují před raketami. | Foto: Reuters

Izrael ráno před zahájením palestinské raketové palby zasáhl dům vyššího velitele Islámského džihádu v Pásmu Gazy. Uvedl, že Bahá abú Atta inicioval několik příhraničních útoků na Izrael a plánoval další. Armáda v prohlášení Attu označila za "tikající bombu". Islámský džihád poznamenal, že Atta v době zásahu vykonával "hrdinský čin". Při útoku zemřela také Attova manželka a dvě jejich děti byly zraněny, uvedla Attova rodina.

Izrael v úterý zasáhl také dům představitele Islámského džihádu Akrama Adžúrího v Damašku a zabil jeho syna a vnučku, uvedla syrská státní tisková agentura. Adžúrí zabit nebyl.

Islámský džihád dostává zbraně a peníze od Íránu, poznamenala agentura AP s tím, že militantní organizace často páchá útoky nezávisle na Hamásu, větší islamistické skupině, jež v Gaze vládne.

Ozbrojenci v Gaze na kroky Izraele reagovali odpálením raket. "Jdeme do války. Netanjahu překročil všechny červené linie atentátem na velitele Jeruzalémských brigád (ozbrojeného křídla Islámského džihádu) Bahá abú Attu. Budeme reagovat tvrdě, " uvedl velitel Islámského džihádu Zijád Nachla.

"Z Pásma Gazy byl na Izrael odpálen značný počet raket," uvedl podle AFP mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus s tím, že se armáda připravuje na "několikadenní střety". U Tel Avivu protivzdušná obrana patrně sestřelila několik raket, což ukazuje video. Později armáda uvedla, že na Izrael bylo odpáleno 50 raket a 20 z nich sestřelil protiraketový systém Železná kupole.

V Gan Javne v centrálním Izraeli podle zdravotnických služeb střepiny lehce zranily muže. V jižním Izraeli dělostřelecký granát podle The Times of Israel zapálil pole. Raketa podle izraelské armády také prorazila střechu domu v jihoizraelském Netivotu, ale nikoho nezranila.

Policie preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Izrael rovněž uzavřel přechody s Gazou a zmenšil námořní pásmo kolem palestinské enklávy na šest námořních mil.

Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy oznámilo, že při izraelském náletu v Gaze na příslušníky Islámského džihádu zemřel Palestinec. Izraelská armáda později potvrdila, že zasáhla teroristickou buňku, která se chystala z Gazy odpálit rakety.

Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly v úterý na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Nejprve úřady v jižním a centrálním Izraeli vyzvaly civilisty, aby zůstali doma a nechodili do práce, pokud to není naprosto nutné. Později uvedly, že obyvatelé centrálního Izraele i Tel Avivu mohou do práce, pokud budou v blízkosti krytu.

"Izrael nechce další eskalaci, ale uděláme potřebné k sebeobraně," řekl po schůzi vlády její předseda Benjamin Netanjahu. "Je k tomu zapotřebí vytrvalost a klidná hlava," doplnil.

Agentura AP poznamenala, že eskalace přichází ve chvíli, kdy se Izrael nachází v politicky vypjaté situaci po posledních zářijových volbách, po nichž dosud nebyla ustavena nová vláda. Snaží se ji sestavit Netanjahuův rival a někdejší šéf generálního štábu izraelské armády Benny Ganc. Ten v úterý označil izraelské nálety za správný krok.

K zastavení bojů vyzvala také Evropská unie. V prohlášení uvedla, že odpalování raket na civilní populaci je zcela nepřípustné a musí okamžitě skončit.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy