Izrael zabil člena Islámského džihádu v Gaze, musel se pak bránit před raketami

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2019 14:25
Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele ráno odpáleno mnoho raket, proti kterým zasáhla izraelská protivzdušná obrana. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád a skupina se zavázala, že ho pomstí.
Policie v Izraeli během sirén, které varují před raketami.
Policie v Izraeli během sirén, které varují před raketami. | Foto: Reuters

Izrael ráno před zahájením palestinské raketové palby zasáhl dům vyššího velitele Islámského džihádu v Pásmu Gazy. Uvedl, že Bahá abú Atta inicioval několik příhraničních útoků na Izrael a plánoval další. Armáda v prohlášení Attu označila za "tikající bombu". Islámský džihád poznamenal, že Atta v době zásahu vykonával "hrdinský čin". Při útoku zemřela také Attova manželka a dvě jejich děti byly zraněny, uvedla Attova rodina.

Izrael v úterý zasáhl také dům představitele Islámského džihádu Akrama Adžúrího v Damašku a zabil jeho syna a vnučku, uvedla syrská státní tisková agentura. Adžúrí zabit nebyl.

Islámský džihád dostává zbraně a peníze od Íránu, poznamenala agentura AP s tím, že militantní organizace často páchá útoky nezávisle na Hamásu, větší islamistické skupině, jež v Gaze vládne.

Ozbrojenci v Gaze na kroky Izraele reagovali odpálením raket. "Jdeme do války. Netanjahu překročil všechny červené linie atentátem na velitele Jeruzalémských brigád (ozbrojeného křídla Islámského džihádu) Bahá abú Attu. Budeme reagovat tvrdě, " uvedl velitel Islámského džihádu Zijád Nachla.

"Z Pásma Gazy byl na Izrael odpálen značný počet raket," uvedl podle AFP mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus s tím, že se armáda připravuje na "několikadenní střety". U Tel Avivu protivzdušná obrana patrně sestřelila několik raket, což ukazuje video. Později armáda uvedla, že na Izrael bylo odpáleno 50 raket a 20 z nich sestřelil protiraketový systém Železná kupole.

V Gan Javne v centrálním Izraeli podle zdravotnických služeb střepiny lehce zranily muže. V jižním Izraeli dělostřelecký granát podle The Times of Israel zapálil pole. Raketa podle izraelské armády také prorazila střechu domu v jihoizraelském Netivotu, ale nikoho nezranila.

Policie preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Izrael rovněž uzavřel přechody s Gazou a zmenšil námořní pásmo kolem palestinské enklávy na šest námořních mil.

Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy oznámilo, že při izraelském náletu v Gaze na příslušníky Islámského džihádu zemřel Palestinec. Izraelská armáda později potvrdila, že zasáhla teroristickou buňku, která se chystala z Gazy odpálit rakety.

Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly v úterý na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Nejprve úřady v jižním a centrálním Izraeli vyzvaly civilisty, aby zůstali doma a nechodili do práce, pokud to není naprosto nutné. Později uvedly, že obyvatelé centrálního Izraele i Tel Avivu mohou do práce, pokud budou v blízkosti krytu.

"Izrael nechce další eskalaci, ale uděláme potřebné k sebeobraně," řekl po schůzi vlády její předseda Benjamin Netanjahu. "Je k tomu zapotřebí vytrvalost a klidná hlava," doplnil.

Agentura AP poznamenala, že eskalace přichází ve chvíli, kdy se Izrael nachází v politicky vypjaté situaci po posledních zářijových volbách, po nichž dosud nebyla ustavena nová vláda. Snaží se ji sestavit Netanjahuův rival a někdejší šéf generálního štábu izraelské armády Benny Ganc. Ten v úterý označil izraelské nálety za správný krok.

K zastavení bojů vyzvala také Evropská unie. V prohlášení uvedla, že odpalování raket na civilní populaci je zcela nepřípustné a musí okamžitě skončit.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy