Jeruzalém - Izrael na vojenské letecké základně Palmachim v centru země úspěšně otestoval balistickou střelu.
Židovský stát vlastní rakety Jericho, které jsou schopné nést i jadernou hlavici do vzdálenosti od 650 do 1700 kilometrů.
Ačkoli má Izrael za sebou rušný víkend, kdy palestinští radikálové z pásma Gazy zasypali jih státu raketami, vláda podle sdělovacích prostředků obrátila pozornost na Írán.
Premiér Benjamin Netanjahu se údajně na úterním jednání osmi nejvýznamnějších ministrů snažil získat většinu pro možný útok na Írán. Jemu a ministru obrany Ehudovi Barakovi se zatím podařilo na svou stranu dostat ministra zahraničí Avigdora Liebermana.
Ten to ale v rozhlase popřel a novináře ostře kritizoval. Prohlásil, že 99 procent informací publikovaných o debatě k Íránu je lež a že sdělovací prostředky páchají ohromnou škodu. Vynášení soukromých informací ze schůzí nejvyšších bezpečnostních představitelů státu označil za šílenství.
Útok na Írán je evergreen
Ačkoli většina ministrů s plánem útoku nesouhlasí, v Izraeli se hovoří o íránských jaderných ambicích. Na rozhodování v Izraeli prý bude mít rozhodující vliv zpráva, kterou má o Íránu 8. listopadu zveřejnit Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
Západní rozvědky se shodují, že Írán pokračuje ve vojenském jaderném programu. Odhadují, že jadernou bombu by tato země, která Izrael neuznává, mohla mít do dvou tří let od chvíle, kdy se rozhodne na ní pracovat.
Velitel hlavního velení íránských ozbrojených sil Hasan Fírúzabádí prohlásil, že Izrael a USA si jsou vědomy, že by za útok na Írán draze zaplatily. "USA vědí, že by sionistický útok na Írán velmi těžce poškodil USA stejně jako sionistický režim samotný," prohlásil.
Podle západních odborníků útok na Írán v zimě nepřipadá v úvahu, protože mraky by ztížily orientaci letců.