Izrael nezaútočí na Írán, dá šanci Obamově diplomacii

Martin Novák Martin Novák
4. 3. 2009 9:22
Hillary Clintonová pokračuje v návštěvě Izraele a palestinských území
Hillary Clintonová v památníku holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě.
Hillary Clintonová v památníku holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

* Hillary Clintonová je na dvoudenní návštěvě Izraele * Izraelci nebudou klást překážky americko-íránskému dialogu * Clintonová je ohledně iránské odpovědi na nabídky jednání skeptická

Jeruzalém - Izrael přestane vyhrožovat bombardováním Íránu a podpoří snahu amerického prezidenta Baracka Obamy trpělivě vyjednávat s Teheránem o íránském jaderném programu. Žádá ale, aby USA i Evropská unie jasně stanovily, co se bude dít, pokud rozhovory selžou.

Vyplývá to z dokumentu, který vypracovali izraelští politici a bezpečnostní experti. Izraelci s ním chtějí seznámit americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, která dnes v Jeruzalémě končí svoji dvoudenní návštěvu.

Setkala se i s Benjaminem Netanjahuem, který má pověření sestavit novou vládu. Netanjahu je šéfem strany Likud, jež zastává radikálně odmítavé stanovisko vůči íránskému nukleárnímu programu, který považuje za smrtelné ohrožení židovského státu.

(Text pokračuje pod mapou)

Foto: Aktuálně.cz

Nulová tolerance 

Designovaný premiér tvrdí, že pod jeho vedením Izrael nebude v žádném případě tolerovat Írán s jadernými zbraněmi.

Netanjahu také odmítl dopředu vyloučit vojenské řešení, ačkoliv nyní to vypadá, že Izraelci dají šanci diplomatickým jednáním, byť časově omezeným.

Podle deníku Haarec Izraelci žádají, aby případný neúspěch jednání doprovázely mimořádně tvrdé hospodářské sankce proti Íránu, a požadují rovněž, aby byl stanoven konkrétní časový rámec pro diplomatická jednání.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád bude v červnu usilovat o znovuzvolení.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád bude v červnu usilovat o znovuzvolení. | Foto: Reuters

Čekat na íránské volby? 

Izraelské návrhy také obsahují výzvu, aby americko-íránský dialog začal až po červnových volbách v Íránu. V nich se rozhodne, zda prezidentem bude nadále protiizraelský radikál Mahmúd Ahmadínežád nebo umírněnější reformista Muhammad Chátamí.

V íránském systému ale prezident zahraniční politiku ani jaderný program příliš neovlivňuje. Zásadní rozhodnutí jsou v rukou nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

Sama Hillary Clintonová v pondělí prohlásila, že ve změnu chování Íránu příliš nevěří a očekává, že rozhovory budou těžké.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy