Clintonová poprvé v Izraeli. Chce palestinský stát

Roman Gazdík
3. 3. 2009 11:01
Netanjahu je prý připraven zasednout s Palestinci k jednacímu stolu
Hillary Clintonová a zvláštní vyslanec pro blízkovýchodní mírový proces USA George Mitchell na konferenci v letovisku u Rudého moře
Hillary Clintonová a zvláštní vyslanec pro blízkovýchodní mírový proces USA George Mitchell na konferenci v letovisku u Rudého moře | Foto: Reuters

Jeruzalém - Ministryně zahraničí Hillary Clintonová v úterý poprvé přijela do Izraele. Během dvoudenních jednání se setká s představiteli židovského státu i palestinské samosprávy.

Clintonovou zajímá zejména postoj designovaného izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k jednáním o vzniku palestinského státu, která byla vlažně obnovena na mírové konferenci předloni v marylandském Annapolisu a ustrnula na mrtvém bodě po začátku izraelského bombardování Gazy na přelomu loňského a letošního roku.

Jednat s Palestinci?

Netanjahu byl v minulosti k případným jednáním s Palestinci skeptický a v předvolební kampani sliboval svrhnout vládu islamistického hnutí Hamás v Gaze. Současný poslanec a bývalý ministr zahraničí za Netanjahuovu pravicovou stranu Likud Silvan Shalom však nyní prohlásil, že jednání budou pokračovat.

„Domnívám se, že Hillary Clintonová zastihne Benjamina Netanjahua připraveného pokračovat v jednáních, nikoli pouze o ekonomických otázkách, ale také o politických, o politickém procesu," citovala Shaloma agentura AP.

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

Netanjahu, který byl premiérem už v letech 1996 až 1999, před volbami prohlašoval, že jsou politické rozhovory se slabým palestinským vedením ztráta času a že se je především nutné zaměřit na zlepšení stavu ekonomiky v Gaze a na Západním břehu Jordánu, který bude Izrael i nadále okupovat.

Jako zastánce tvrdé linie sice vyhrál volby, nyní však bude muset podle analytiků alespoň navenek zaujmout poněkud jiné stanovisko, protože administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy z vytvoření palestinského státu učinila jednu ze svých priorit.

Pravotočivá koalice

I kdyby však Netanjahu změnil svůj postoj začal prosazovat vytvoření palestinského státu, jeho pozice bude v tomto směru ve vlastní vládě velmi obtížná.

Bude se v ní totiž pravděpodobně opírat o nábožensky orientovaná pravicová uskupení a třetí nejsilnější stranu v novém parlamentu Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu) židovského nacionalisty Avigdora Liebermana, který podporuje rozmach osadnického hnutí zabírajícího půdu na palestinském Západním břehu Jordánu.

Mahmúd Abbás - jeho pozice je velmi slabá. Po vytvoření vlády národní jednoty by mohla zesílit
Mahmúd Abbás - jeho pozice je velmi slabá. Po vytvoření vlády národní jednoty by mohla zesílit | Foto: Reuters

Kvůli své odmítavé pozici vůči vzniku palestinského státu se také Netanjahuovi nepodařilo vytvořit vládu široké koalice zahrnující nominálního vítěze voleb, stranu Vpřed (Kadima) dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniové.

USA za palestinský stát

Clintonová do Jeruzaléma přijela z egyptského Šarm aš-Šajchu, kde na dárcovské konferenci slíbila Palestinské samosprávě 900 milionů dolarů, z toho 300 na znovuvybudování Gazy zničené válkou.

„Naše odpověď na dnešní krizi v Gaze nemůže být oddělena od širších snah dosáhnout komplexního míru," řekla v Egyptě novinářům. Účelem pomoci je údajně „posílit podmínky, za kterých může být palestinský stát plně realizován."

Clintonová se v úterý už sešla s prezidentem Šimonem Peresem a prohlásila, že Barack Obama a USA prosazují řešení na bázi "dvou států".

Vedle Netanjahua ji čekají také schůzky s Cipi Livniovou, odcházejícím premiérem Ehudem Olmertem a předsedou Strany práce Ehudem Barakem. Ve středu zamíří na palestinská území za prezidentem Mahmúdem Abbásem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy