Izrael nepustil do Gazy německého ministra

Martin Novák Martin Novák
21. 6. 2010 10:40
Berlín patří k největším evrospkým spojencům Izraele, ale tentokrát protestuje
Foto: Reuters

Berlín - Německo patří v Evropě k zemím, které stojí v blízkovýchodním konfliktu spíše na straně Izraele a málokdy židovský stát ostře kritizují.

Teď ale Izraelci Berlín popudili. Nevpustili do pásma Gazy ministra pro ekonomický rozvoj a spolupráci Dirka Niebela.

Ministr, který je v koaliční vládě zástupcem liberálů (FDP), chtěl v Gaze navštívit Úřad OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům.

Izrael ho však odmítl pustit přes hranici. Ministerstvo zahraničí v Jeruzalémě k případu zatím nepodalo žádné vysvětlení ani zdůvodnění, proč Němec nemohl na území pásma vstoupit.

Zahraniční státníci i přes izraelskou blokádu obvykle do Gazy mohou, loni ji navštívil mezi jinými i tehdejší předseda české Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Foto: Aktuálně.cz

"Odmítnout německému ministrovi vstup do Gazy je velkou zahraničněpolitickou chybou izraelského kabinetu," řekl sám Niebel deníku Leipziger Volkszeitung.

Šéf německé diplomacie Guido Westerwelle v Berlíně oznámil, že izraelský krok je "politováníhodný." Dodal, že Německo podporuje ukončení blokády Gazy.

Izrael na konci minulého týdne zmírnil blokádu pásma. Vláda rozhodla, že vpustí na území, kde žije půl druhého milionu Palestinců, více zboží a potravin přes pozemní hraniční přechod. Námořní blokáda ale zůstane v platnosti.

31.května Izraelci zastavili konvoj tureckých lodí s nákladem pro Gazy. Při zásahu zahynulo na jednom plavidle devět lidí. Pokračující blokádu, která trvá od vítězství Hamasu v palestinských volbách před čtyřmi lety, pak kritizovaly USA i Evropská unie.

Nezakutálí se ani euro, ukazuje možná německá kancléřka Angela Merkelová
Nezakutálí se ani euro, ukazuje možná německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

Spolková kancléřka Angela Merkelová při návštěvě Jeruzaléma před dvěma lety řekla izraelským hostitelům: "Vždy budeme stát při vás." Tentokrát to ale neplatí, ke kritice blokády se připojilo i Německo.

Průzkum Nadace Konrada Adenauera z roku 2007 ukázal, že názory Izraelců na Němce a Německo se více než šedesát let po skončení druhé světové války zlepšily.

Pozitivní názor na Německo má 67 procent dotázaných, což mu zajistilo třetí příčku mezi oblíbenými zeměmi za Spojenými státy (85 procent) a Velkou Británií (80 procent).

Izrael a Spolková republika Německo navázaly diplomatické vztahy v roce 1965, když třináct let předtím podepsaly v Lucemburku dohodu o německých reparacích židovskému státu za holokaust.

 

Právě se děje

Další zprávy