Izrael ustoupil. Rozhodl se zmírnit blokádu Gazy

Zahraničí Zahraničí
17. 6. 2010 10:36
Po zemi by mělo proudit do pásma více zboží, navíc v častějších intervalech
Ryby na tržišti v Gaze.
Ryby na tržišti v Gaze. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelská vláda ve čtvrtek rozhodla, že pozemní blokádu Gazy, kterou ovládá radikální hnutí Hamas, zmírní a umožní, aby do pásma proudilo více zboží a potravin. 

Izraelci tak reagují na výzvy k přehodnocení přísného embarga, které jim adresovaly Evropská unie i Spojené státy. 

Stalo se tak po incidentu ve Středozemním moři 31.května, kdy při zásahu izraelského speciálního oddílu proti tureckým lodím s nákladem pro Gazu zahynulo devět lidí. 

"Rozhodli jsme, že umožníme do pásma Gazy větší přísun materiálu pro projekty, které jsou pod mezinárodním dohledem," oznámil kabinet v oficiálním komuniké.

Premiér Benjamin Netanjahu ale zdůraznil, že nepřipustí, aby do Gazy proudily zbraně nebo zboží, které lze použít při útocích na Izrael. Vyzval také svět, aby se zasadil o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého Hamas drží v zajetí už čtyři roky.

Zmírnění se týká jen pozemní hranice, nikoliv přístupu cizích plavidel do přístavů v Gaze.

Foto: Aktuálně.cz

Blokáda pásma Gazy trvá od roku 2006, kdy zde Hamas zvítězil v parlamentních volbách a ujal se vlády. Izrael blokádu ještě zpřísnil po několikadenním vojenském konfliktu s Hamasem na začátku loňského roku. 

V Gaze žije milion a půl Palestinců, pásmo je na Izraeli kompletně závislé co se týče dodávek potravin či pohonných hmot. 

Do Středozemního moře nyní míří dvě íránské lodi s nákladem pro Gazu. Zatím ale není jasné, zda se pokusí plout přímo k břehům pásma nebo pomoc vyloží v Egyptě, který před dvěmy týdny dříve uzavřenou hranici s Gazou otevřel pro omezený provoz. 

První varianta by téměř jistě vedla ke střetu s izraelskými vojáky.

Turecký deník Zaman dnes napsal, že turecká vláda po incidentu z 31.května zřejmě nepošle zpět do Tel Avivu odvolaného velvyslance a sníží své diplomatické zastoupení na úroveň chargé d´affaires.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy