Izraelský ministr mluví o vyhlazení vesnice. Odporné, ozývají se už i spojenci z USA

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
3. 3. 2023 18:15
V noci z neděle na pondělí stovky izraelských osadníků napadly palestinskou vesnici Huvára. Noční oblohu osvětlovaly plameny z hořících budov, které se mísily s hustým černým kouřem. Izraelský ministr Bezalel Smotrič následně prohlásil, že by vesnice měla být srovnána se zemí. Za jeho slova teď izraelskou vládu kárá i hlavní zahraniční spojenec: USA.
Následky po útoku izraelských osadníků na palestinskou vesnici Huwara.
Následky po útoku izraelských osadníků na palestinskou vesnici Huwara. | Foto: Profimedia

"Myslím, že vesnici Huvára je třeba vyhladit. Myslím, že by to měl udělat stát Izrael, a ne - nedej Bůh - občané," prohlásil ministr financí Smotrič dva dny po násilnostech, při kterých zemřel jeden člověk, stovka byla zraněna a další lidé přišli o své domovy nebo auta.

Poslední týdny jsou v Palestině velmi vypjaté. Minulý týden izraelské jednotky vtrhly do města Náblus na severu Západního břehu Jordánu a zabily 11 Palestinců. V sobotu pak palestinský radikál zastřelil dva izraelské osadníky a tento týden zahynul v přestřelce i izraelsko-americký motorista nedaleko města Jericho.

Poznámka izraelského ministra ale podle Spojených států situaci jen dál eskaluje. "Tyto komentáře byly nezodpovědné. Byly odporné. Byly nechutné," reagoval mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price. "Stejně jako odsuzujeme palestinské podněcování k násilí, odsuzujeme i tyto provokativní výroky, které se rovněž rovnají podněcování k násilí."

Price také vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby výroky veřejně a jednoznačně odsoudil. "Odsuzujeme terorismus a extremismus ve všech jeho podobách a nadále naléháme na stejnou míru odpovědnosti za extremistické činy bez ohledu na původ pachatelů a obětí," dodal americký mluvčí.

Izraelci po útoku na vesnici zadrželi osm lidí. Následně většinu z nich propustili, nejméně dva lidé zůstávají v domácím vězení.

Smotrič je také šéfem krajně pravicové strany Náboženský sionismus. V minulosti chtěl například prosadit oddělené pokoje pro arabské a židovské ženy v porodnicích, aby jeho žena nemusela sdílet pokoj s Arabkou.

Už před jmenováním do funkce ministra financí také deklaroval, že chce podporovat izraelské osadníky, kteří zakládají vesnice uvnitř mezinárodně uznaného území Palestiny. Sám žije uvnitř Západního břehu a existenci Palestiny dlouhodobě zpochybňuje.

Smotričova nedávná slova nicméně nepřivítal ani izraelský velvyslanec v USA Michael Herzog. Na otázku americké stanice CNN, zda komentář odsoudí, odpověděl: "Bez ohledu na skutečnost, že Izrael byl v poslední době vystaven vlně strašlivých teroristických útoků proti svým civilistům, rozhodně není izraelskou politikou a je proti našim hodnotám reagovat vyhlazováním civilních vesnic."

Cesta do Ameriky

Izraelský ministr financí by měl během března navštívit Washington, D.C. a New York. Podle zdrojů stanice CNN ovšem nemá naplánovanou žádnou schůzku s prezidentem Joem Bidenem ani nikým z jeho administrativy.

Skupina na podporu demokracie v arabském světě (DAWN) vyzvala americké ministerstvo zahraničí, aby Smotričovi nevydalo vízum. "Bidenova administrativa by neměla dovolit vysoko postaveným vládním úředníkům podněcujícím zvěrstva proti palestinským civilistům, aby ve Spojených státech šířili svou násilnou a nenávistnou rétoriku," uvedla Sarah Leah Whitsonová, výkonná ředitelka neziskové organizace.

Biden, který v roli prezidenta poprvé navštívil Izrael loni v červenci, v minulosti opakovaně zdůrazňoval výjimečnost vztahu s Izraelem a dlouhodobě odmítá uvalit jakékoliv podmínky pro pravidelnou finanční pomoc, jež USA zemi posílají. V polovině února Biden nicméně kritizoval izraelskou vládu za soudní reformu a zdůraznil důležitost nezávislých institucí pro chod demokracie. 

Nyní je ale pod stále větším tlakem, aby svůj postoj revidoval, všímá si britský list The Guardian. Židovsko-americká organizace J Street, která se označuje za proizraelskou a mírovou, Bidena vyzvala, aby stanovil "jasné hranice a hmatatelné důsledky" pro politiku izraelské vlády. "Jen tak může Bidenova administrativa doufat, že skutečně zastaví eskalaci násilí a teroru," uvedla.

Netanjahu hned dohodu vyvrátil

Minulou neděli proběhl v jordánské Akabě společný summit Izraele, Palestiny, Egypta, Jordánska a Spojených států. První svého druhu po mnoha letech, který měl rozbouřenou situaci utišit.

Společné komuniké zavazovalo Izrael, aby "na čtyři měsíce zastavil debaty o jakýchkoli nových osadách a na půl roku zastavil povolování jakýchkoli předsunutých stanovišť". Přislíbilo také vytvoření regionální bezpečnostní komise a konání dalšího summitu už za měsíc. Spojené státy setkání uvítaly jako výchozí bod.

Optimismus ale vydržel jen velmi krátce. Izraelský premiér Netanjahu ihned na svém Twitteru komuniké popřel. "Výstavba a povolování v Judeji a Samaří bude pokračovat podle původního plánu," napsal s odkazem na biblický název pro dnešní území Západního břehu Jordánu.

 

Právě se děje

Další zprávy