Izrael má právo žít, řekl opatrně Hamas

man
27. 6. 2006 22:57
Gaza - Palestinské vládní hnutí Hamas přistoupilo na plán, navržený prezidentem Abbásem. Ten počítá s ukončením bojů a "nepřímým" uznáním Izraele.

Z dokumentu však nevyplývá, zdali Hamas uznává Izrael jako partnera pro jednání a zastaví proti němu ozbrojený boj. Formulace v textu jsou velmi vágní, a proto je zatím předčasné hovořit o dohodě jako o historické či průlomové.

Definice hranic

Nicméně agentura Reuters citovala zdroje blízké palestinskému prezidentovi, podle nichž Hamas podpisem dohody poprvé definuje palestinský stát v hranicích Západního břehu Jordánu a pásma Gazy a uznává tak existenci židovského státu.

Izrael hrozí drtivou ofenzívou, pokud palestinští únosci zadržovaného vojáka nepropustí.
Izrael hrozí drtivou ofenzívou, pokud palestinští únosci zadržovaného vojáka nepropustí. | Foto: Reuters

Dosud Hamas usiloval oficiálně o zničení Izraele a vytvoření Palestiny i na jeho současném území.

Hlavním cílem plánu je zastavit násilnosti, které se v posledních týdnech rozpoutaly v Gaze mezi ozbrojenci vládního Hamasu a hnutím Fatáh prezidenta Mahmúda Abbáse. Přišly při nich o život desítky lidí a někteří palestinští novináři hovořili o začátku občanské války.

Islámský džihád: Boj pokračuje

K Plánu národní shody se ale nepřipojila organizace Islámský džihád, která nechce ustat v útocích a sebevražedných atentátech proti Izraelcům. Hamas loni vyhlásil příměří a protiizraelské útoky omezil hlavně po svém nečekaně jasném vítězství v parlamentních volbách.

Odmítl však jednoznačně uznat právo Izraele na existenci.

Foto: Aktuálně.cz

Zatím není jasné, zda součástí dnes přijatého plánu je i vytvoření společné koaliční vlády Hamasu a Fatahu.

V současné době ale pásmo Gazy očekává ofenzívu izraelské armády kvůli vojákovi, kterého skupina ozbrojených Palestinců unesla v neděli ráno. Devatenáctiletý Gilad Šalit je podle izraelských médií držen v uprchlickém táboře na jihu pásma Gazy a má zlomenou ruku.

Chystá se blokáda Gazy ?

Izrael hrozí úderem, mezi jehož terče mají patřit i někteří ministři z vlády Hamasu a samotný premiér Ismáil Haníja. Únosci vyzvali izraelskou vládu, aby výměnou za vojáka propustila některé palestinské vězně. Premiér židovského státu Ehud Olmert to odmítl.

Izraelské tanky se soustředily na hranici Gazy, dnes večer dopadla izraelská raketa na most v centrální části pásma.

Egypt se snaží hrát roli zprostředkovatele a oznámil, že vyjednávání mohou trvat dlouho. Ke zdrženlivému postupu vyzvaly Izrael i Spojené státy a Evropská unie. Izraelská televize však v úterý večer uvedla, že rozhovory o propuštění vojáka ztroskotaly a vojenská operace je nevyhnutelná.

Izraelská média také spekulují o tom, že se židovský stát možná pokusí o blokádu Gazy, která by do pásma omezila přísun potravin a dodávky vody, zemního plynu a elektřiny.

Nedělní  únos izraelského vojáka je prvním od roku 1994, kdy Hamas unesl devatenáctiletého Nachšona Waxmana. Izraelská osvobozovací operace se tehdy nezdařila, únosci vojáka zastřelili.

 

Právě se děje

Další zprávy