Palestinci počítají s občanskou válkou

Martin Novák Martin Novák
16. 5. 2006 0:00
Gaza - Spory mezi členy dvou palestinských hnutí - Fatahem a Hamasem - se přiostřují. V Gaze po sobě už téměř denně střílejí.
Ozbrojenci Fatahu během jedné z mnoha přestřelek s konkurenty z Hamasu.
Ozbrojenci Fatahu během jedné z mnoha přestřelek s konkurenty z Hamasu. | Foto: Aktuálně.cz

Někde se odmítají společně modlit v mešitách.

Napětí mezi oběma organizacemi existovalo už od roku 1993, kdy palestinská samospráva vznikla. Násilí však ve větší míře propuklo až po lednových volbách, které Hamas jednoznačně vyhrál a získal v parlamentu většinu.

V pondělí bylo pásmo Gazy svědkem další série přestřelek. U domu jednoho z aktivistů Hamasu explodovala nálož, na jiném místě byl představitel Hamasu těžce zraněn.

Útěky z mešit

Nepřátelství už došlo tak daleko, že sympatizanti Fatahu se v některých mešitách v Gaze odmítají modlit s přiznivci Hamasu. Modlitební koberce si rozbalili venku, zatímco lidé, kteří fandí Hamasu, zůstali uvnitř.

Jeden z příznivkyň Hamasu na shromáždění v Gaze. za povšimnutí stojí
Jeden z příznivkyň Hamasu na shromáždění v Gaze. za povšimnutí stojí | Foto: Aktuálně.cz

Fatah si stěžuje, že duchovní v mešitách napadají Fatah a vyzývají k nepřátelství vůči tomuto bývalému vládnímu hnutí. Většinu mešit v Gaze ovládá Hamas, což mu také pomohlo v pásmu k jednoznačnému vítězství ve volbách. Na Západním břehu Jordánu má Hamas menší vliv s výjimkou města Hebron.

"Duchovní a řečníci v mešitách spojení s Hamasem připravují půdu pro krveprolití. Někteří dokonce vyzývají k likvidaci oponentů a nazývají je nevěřícími a odpadlíky," řekl deníku Jerusalem Post mluvčí Fatahu v pásmu Gazy Mahír Mikdád.

Novináři pod palbou ze všech stran

Na hrozby fyzickou likvidací si stěžuje také řada palestinských novinářů. Aktivisté obou stran je obviňují ze zaujatosti a nadržování nepřátelům.

Kameramana palestinské televize nedávno zbili palestinští policisté, když chtěl natáčet jejich přestřelku s místními ozbrojenci. Jednomu z internetových deníků, ostře kritickému k vládě vytvořené Hamasem, členové tohoto hnutí vyhrožují vypálením redakce a zavražděním redaktorů.

Abbás se obává atentátů

V této atmosféře se rojí zprávy o chystaném útoku radikálů na palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Jeho úřad posílil ochranná opatření, protože má informace o plánovaném atentátu. 

Nedávno Palestinci objevili pod jeho kanceláří tunel, který měl zřejmě  sloužit k útoku na prezidenta. Informace o chystaném atentátu, za nímž stojí extremistický Islámský džihád, předala Abbásovi také izraelská rozvědka.

Ozbrojenci Fatahu, blízcí Abbásovi, také oznámili vytvoření nové jednotky o síle dvou tisíc mužů.  Má jediný cíl: Čelit útokům ze strany milic Hamasu.

"Nechceme s nimi bojovat, ale když se to stane, nebudeme přihlížet," citovala agentura Reuters jednoho z aktivistů, který se v Gaze účastní výcviku.

Většina palestinských policistů, pracovníků zpravodajských a bezpečnostních služeb i úředníků samosprávy jsou stoupenci Fatahu. S ovládnutím Gazy a Západního břehu Jordánu konkurenční skupinou se těžko smiřují.

Podobnost s Irákem není náhodná

Palestinci v minulosti odmítali veškerá varování o občanské válce jako přehnaná a většinou tvrdili, že mají společného nepřítele -Izrael. Nyní ale situace v Gaze začíná nápadně připomínat násilí mezi sunnitskými a šíitskými muslimy v Iráku.

Foto: Aktuálně.cz

Fatah je více sekulární stranou, kterou založil Jásir Arafat s několika dalšími Palestinci v roce 1957. Hamas, který vznikl až o tři desítky let později, klade větší důraz na islám.

V osmdesátých letech jeho stoupenci v Gaze tvrdě zasahovali proti prodejcům alkoholu či pornografie a dealerům drog. Ovládli místní univerzitu, profesní organizace a většinu mešit.

Zatímco velká část Fatahu v zásadě při splění určitých podmínek akceptuje existenci Izraele vedle palestinského státu, Hamas stále odmítá uznat právo židovského státu na existenci.

Při letošním hlasování o důvěře nové vládě zvedli pro kabinet premiéra Ismáila Haníji ruku jen poslanci Hamasu. Naopak všichni zástupci Fatahu byli proti.

 

Právě se děje

Další zprávy