Jeruzalém - Už podruhé v průběhu tohoto měsíce míří do Washingtonu izraelský ministr obrany Ehud Barak. Americká administrativa vyvíjí na svého blízkého spojence mimořádný tlak, aby přestal s výstavbou osad na Západním břehu Jordánu, kde má vzniknout palestinský stát.
Osady, kde žijí stovky tisíc židovských přistěhovalců, jsou podle mezinárodního práva nelegální.
Krátce před Barakovou návštěvou izraelské ministerstvo obrany přiznalo, že dalo zelenou k výstavbě padesáti nových bytových jednotek v osadě Adam. Informace se objevila v prohlášení, které ministerstvo obrany předalo Nejvyššímu soudu v rámci sporu se sdružením Peace Now (Mír teď), které dlouhodobě výstavbu osad na Západním břehu kritizuje.
Plány ministerstva podle dokumentu počítají s výstavbou celkem 1450 nových bytových jednotek. Definitivní zelenou však zatím dostalo teprve prvních padesát. Mají se sem přestěhovat obyvatelé osady Migron, která je nelegální i podle izraelského práva. Podle Peace Now nyní izraelské úřady staví na Západním břehu celkem 2500 nových bytů.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že nebude stavět žádné nové osady, chce však pokračovat s rozšiřováním stávajících. To se nelíbí Evropské unii, Spojeným státům i Palestinské samosprávě. Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí zopakoval, že za pokračující výstavby na Západním břehu není možné pohnout s mírovým procesem kupředu. „Pokračování osad nepřijmeme," řekl Abbás.
Barak se v USA setká se zvláštním Obamovým vyslancem pro Blízký východ Georgem Mitchellem. Ministr obrany v neděli připustil možnost, že by bylo rozšiřování osad dočasně zastaveno. Izrael okupuje Západní břeh od roku 1967 a osadníci tak spadají právě pod Barakův mandát.